Petek, 25. 4. 2008, 13.47
8 let, 8 mesecev
Vinčec v Hyeresu najbolje od Slovencev doslej
To je bila najboljša slovenska uvrstitev na tem prestižnem jadralskem tekmovanju doslej. Vinčec je bil edini slovenski predstavnik, ki je nastopil v regatah najboljše deseterice za medalje. "Po nastopu sem bil kar malce jezen, pa se je to kmalu poleglo. Na regatnem polju je malo pihalo in vrstni red se je stalno mešal. Nikakor mi ni uspelo, da bi izdatnejše ušel Dancu, ki je bil ves čas za menoj. Prehitel me je tudi Wright, zato sem poskusil z eksperimentalnim obratom v krmo, kar se mi ni posrečilo. Mogoče sem se preveč ustrašil velike priložnosti. Ocenjujem, da finalno regato nisem dobro jadral. Sem pa ves čas v vrhu, zato zdaj še ne bi podpisal bronaste olimpijske medalje," je dejal Gašper Vinčec, ki ga v začetku maja čaka v italijanskem Scarlinu evropsko prvenstvo.
V razredu 470 je zmagal svetovni prvak Danec Jonas Hogh Christ, ki se je utrdil na prvem mestu po zmagi v edini četrtkovi regati. Pred finalno regato je Koprčan za njim zaostajal za pet točk ali tri mesta, ker finalne regate štejejo dvojno. Slovenskemu jadralcu je bil nevaren Britanec Edward Wright na tretjem mestu, saj je imel s 37 točkami le pet točk zaostanka. Novozelandec Anthony Nossiter pa je bil na četrtem mestu s 50 točkami že zelo zadaj. Vinčec je imel tako pred finalom najmanj bronasto odličje že v žepu. V finalni regati je bil sedmi, mesto pred skupnim zmagovalcem Hoghom Christom, vendar tri mesta za Wrightom, zato je za točko zgrešil drugo mesto.
"Vinčec danes ni bil v nevarnosti, da bi izgubil medaljo. Najboljša trojica se je med seboj kontrolirala in kazalo je celo, da bodo pri vrhu, nato pa so se spremenile vetrovne razmere in so s tem pridobili ostali. Vinčecu je nato kazalo, da se bo obdržal na drugem mestu, vendar je Američan Zach Railey ob koncu spustil Wrighta predse in mu tako omogočil, da je za točko ugnal Vinčeca. Gašper je bil precej razočaran, saj bi lahko tudi zmagal, vendar je dokazal, da sodi v sam svetovni vrh. To je pred OI na tako pomembni regati, ki v jadralnem svetu veliko šteje, zelo pomembno. Nenazadnje, osvojil je prve slovenske stopničke v Hyeresu," je pojasnil predsednik strokovnega sveta Jadralne zveze Slovenije Ivan Štravs.
V boju za zadnjo slovensko jadralsko vozovnico za OI sta sedaj v boljšem položaju sestri Černe, ki sta bili sredi tekmovanja celo deseti in s tem v boju za finalno regato. "Glede na dosedanji potek sezone je bil najin nastop v Hyeresu soliden, prav tako tudi jadranje. Zadovoljni sva z jadranjem po vetru, saj sva bili v deseterico kljub velikim tehničnim težavam z jadrnico. Predzadnji dan pa sva pokvarili uvrstitev zaradi slabših startov," je povedala Teja Černe.
"Žbogar je dobro jadral in bi bil z nekaj več sreče gotovo v samem vrhu. Žal je že v prvi regati dobil pribitek zaradi napake na startu, v sredo pa je izgubil protest. Protestiral je Francoz Jonathan Lobert, ki je trdil, da mu je pustil premalo prostora pri boji. Zanimivo pa je, da je bil priča sodnik pri boji, ki je bil prav tako Francoz, celoten postopek pa je bil po mojem mnenju sporen. Zato bomo skušali za olimpijske igre dobiti dobrega svetovalca, uveljavljenega mednarodnega sodnika, da bomo lahko kos konkurenci tudi na tem področju. Hmeljak in Nevečny sta nastopila krepko pod svojimi zmožnostmi. Imata novo jadrnico, čaka pa ju še precej dela, da jo bosta ustrezno pripravila za tekmovanje in izkoristila vse njene zmožnosti. Sestri Černe sta v močnem vetru zelo dobro nastopali, nista pa se znašli v spremenljivem vetru. Pozna se, da imata v pripravah za seboj veliko ur jadranja, nista pa še dovolj izkušeni. Teh ne manjka Vesni Dekleva Paoli in Klari Maučec, vendar pa je se pozna, da sta zaradi poškodbe slednje, ki še vedno čuti bolečine, zelo malo jadrali. Sedaj bomo pripravili skupne reprezentančne priprave v Kopru in nato v Splitu," je nastop ostalih Slovencev ocenil Štravs.