Torek,
27. 4. 2010,
9.08

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 4. 2010, 9.08

9 let

Veslači v 2010 s kopico odprtih vprašanj

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Bled bo konec maja gostil uvodno tekmo svetovnega pokala 2010, prvo veliko veslaško prireditev po 21 letih v Sloveniji.

Prav ob vrnitvi vrhunskega veslanja na Bled ima vodstvo reprezentanc odprtih več vprašanj, kot kadarkoli v preteklih dveh desetletjih. Selektor Miloš Janša prve prave odgovore pričakuje na regati čez dobrih deset dni v Duisburgu.

Veslanje je bilo v minulih dveh desetletjih tisti slovenski šport, ki se je vsako leto vsaj z eno posadko boril za medaljo. Ne glede na spremembe v čolnih je strateg Miloš Janša vsakič poskrbel za vsaj eno udarno posadko. Svoje načrte imajo veslači tudi letos, a prvi mednarodni test aprila na odprtem prvenstvu Hrvaške ni pokazal čolna, ki bi bil nadpovprečen, obenem pa se za leto 2010 po številnih spremembah še iščejo udarne posadke. Te se bodo po prepričanju Janše oblikovale na naslednjem testu v primerjavi z najboljšimi nemškimi čolni.

Testiranja pokazala precej dobro pripravljenost

Za slovenske trenerje je bila zato še kako zanimiva tekma konec tedna na Bledu. "Dobil sem veliko vprašanj po ponesrečenem nastopu v Zagrebu, a Zagreb in Bled nista edini točki, na katerih ocenjujem pripravljenost. Meritve na treningih in testiranja so pokazala precej dobro pripravljenost. Tudi prve analize blejskega nastopa kažejo napredek. Res pa je, da v tem trenutku nimamo takega čolna, kot je bila pred leti kombinacija Čop-Špik, a seveda stremimo k temu," pravi Janša.

Na Bledu je bil zadovoljen predvsem z najboljšimi v skifu - Iztokom Čopom, Luko Špikom ter Andražem Krekom ter nastopoma obeh dvojnih dvojcev, kombinacijama Jan in Luka Špik ter Janez Zupan iz Iztok Čop. Janša je bil navdušen tudi nad dosežkom 6:20 minute, čeprav je bil ta dosežen v ugodnih vremenskih razmerah. "Pri dvojcih brez krmarja nam je za primerjavo zaradi poškodbe Tomaža Piriha manjkala ena posadka, manjkal je tudi četverec brez krmarja, zato upam, da se bo Tomaž čimprej spet priključil treningom. Dobri so bili tudi nekateri nastopi veslačev iz reprezentance B," še pravi Janša.

Janša išče ustrezne zamenjave v čolnih

Slednji pred sezono išče ustrezne zamenjave v čolnih. Po lanski bronasti medalji četverca brez krmarja je posadko zapustil Rok Rozman, ki se je za nameček še poškodoval. Ob bratih Mihi in Tomažu Pirihu ter Mariborčanu Roku Kolandru Janša v tej posadki skuša ustrezno zamenjavo najti z Urbanom Ulčarjem oziroma Žigo Pirihom in vsaj do Duisburga bo imel prednost Žiga Pirih. Razpadel je tudi mariborski dvojni četverec, najobetavnejša mlada posadka pred dvema letoma, v kateri je do prve spremembe prišlo lani, ko je v čoln sedel Iztok Čop, letos pa je poškodovan še Janez Jurše, po mnenju stroke eden najobetavnejših mladih slovenskih veslačev, zato Janša poskuša graditi novega z bratoma Špik, ki pa si želita nastopati v dvojnem dvojcu in nadgraditi lansko peto mesto s svetovnega prvenstva.

Odprto ostaja tudi vprašanje Iztoka Čopa. Ta je trenutno v dvojnem dvojcu z Janezom Zupanom, a Janša pravi: "Vprašanje je, ali je raven obstoječega dvojca za Iztoka dovolj. Jaz si želim, da Iztok še naprej ostane v funkciji. Smer je zanimiva, vprašanje pa je, ali se bo Iztok v tej kombinaciji odločil za maksimalni trening." Sreča slovenskega tabora je, da je letošnje svetovno prvenstvo na sporedu šele novembra, zato bodo imeli dirigenti slovenskih veslačev precej časa, da uskladijo igranje čolnov na vodi.

Špika napredujeta iz treninga v trening

Še bolj optimistični od Janše so nekateri najboljši veslači. Luka Špik je bil lani zelo zadovoljen s petim mesto na SP, ko sta se z bratom prvič na najvišji ravni pomerila z najboljšimi na svetu, letošnji zaostanek v uvodu sezone za hrvaškimi, srbskimi in estonskimi reprezentancami pa si razlaga predvsem s slabšimi razmerami za trening na vodi in ne vidi pravih razlogov za skrbi. "Iz treninga v trening napredujemo," pavi Špik.

Miha Pirih, eden najizkušenejših v četvercu brez krmarja, pa si ne beli glave z iskanjem četrtega veslača v čolnu: "V zadnjih letih smo morali najti zamenjavo za Janija Klemenčiča, Gregorja Sračnjeka, Mateja Preloga in zdaj še za Roka Rozmana. V čolnu ostajamo trije izkušeni veslači, kar je velika prednost. Vsak začetek je težek, a že v naslednji sezoni, ko bo svetovno prvenstvo doma, smo lahko na zavidljivi ravni, glavni cilj z novo posadko pa bo nastop na olimpijskih igrah v Londonu, za katerega pa imamo dovolj časa. Letošnji cilj bo le boj za finale."