Petek,
12. 2. 2016,
21.47

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 12. 2. 2016, 21.47

7 let, 9 mesecev

Teden za bližnje srečanje z izpovedmi gorniškega filma je tik pred vrati

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Od 15. do 19. februarja 2016 bo na petih prizoriščih po Sloveniji potekal 10. festival gorniškega filma. Poleg 46 filmov z vsega sveta se bodo predstavila tudi velika imena iz sveta gorništva.

Festival gorniškega filma je največji tovrstni festival v Sloveniji. Festival, ki ga organizira Društvo za gorsko kulturo z direktorjem Silvom Karom na čelu, je v prvih devetih letih gledalcem – do zdaj jih je bilo okrog 35 tisoč – ponudil 400 filmov, letos bo na ogled 46 filmov z vsega sveta, med njimi številni ovenčani z mednarodnimi festivalskimi nagradami.

V okviru festival bosta v Cankarjevem domu predavala britanska mojstrica tradicionalnega plezanja Hazel Findlay, prva ženska, ki je preplezala smer z oceno E9 (ekstremno zahtevno plezanje) in se proslavila kot mojstrica krušljivih morskih pečin, ter slovenski športnoplezalni as Domen Škofic, za katerim je najuspešnejša sezona, tudi z zmago na tekmi svetovnega pokala in številnimi vrhunskimi vzponi v naravnih plezališčih.

Alpinistične barve bosta zastopali legendi: Američan Jack Tackle, ki je preplezal številne prvenstvene smeri na Aljaski, v Kanadi in drugih gorstvih po vsem svetu ter bo predaval o pomenu samozadostnosti in predanosti cilju, ter avstrijski alpinist in filmski ustvarjalec Kurt Diemberger, edini še živeči prvopristopnik na dva osemtisočaka, Broad Peak in Daulagiri, ki je leta 2013 v Chamonixu dobil priznanje zlati cepin za življenjsko delo.

Letošnji festival bo v ponedeljek, 15. februarja, v Cankarjevem domu odprl nepalski dokument časa Potres v Nepalu: junaki in čudeži ter dvojec nagrajenih alpinističnih filmov: Prvi vzpon na vzhodni vrh Kunyang Chhish o prvinski pustolovščini na karakorumskem orjaku ter Meru, ki na filmska platna prinaša plezanje na tehnično zahteven in nevaren vrh v Himalaji, na katerega prej še ni stopila človeška noga.

Ljubitelji alpinizma, plezanja in avanture si bodo lahko na velikem ogledali film Črte na nebu, v katerem spremljamo Alexa Honnolda in Tommyja Caldwella med prečenjem masiva Fitz Roya, pustolovščine S kajakom po Aleutih ženske dvojice, ki želi kot prva na svetu preveslati odročne in divje Aleutske otoke, ter večkrat nagrajenega filma Jurek, portreta znamenitega poljskega alpinista Jerzyja Kukuczke.

Kar dva filma bosta gledalcem približala drugo najvišjo goro na svetu: K2: dotik neba govori o spominski odpravi na to neusmiljeno goro v iskanju odgovora na vprašanje o ceni strasti, medtem ko K2 in nevidni nosači prinaša vpogled v življenje pogumnih in požrtvovalnih pakistanskih nosačev.

Film Kam? bo uvod v predavanje alpinistične legende Kurta Diembergerja, Hans Dülfer – Moški, ki so božali skalo bo predstavil plezalca, ki je s svojimi smermi postavljal mejnike alpinizma, Tom je filmska pripoved o Tomu Ballardu, čigar cilj je povezava solo vzponov prek šestih najznamenitejših severnih sten v Alpah v eni zimi, kar ni uspelo še nikomur doslej, najnovejši film Alastarja Leeja Citadel pa gledalce odpelje v aljaško divjino in eno najtežjih mešanih smeri v zgodovini alpinizma.

Med kratkimi filmi so veliko navdušenja na tujih festivalih poželi Panaroma, ki s kamero sledi plezanju te veličastne smeri v Zahodni Cini, Dolina velikanov: balvanska odisejada v Sultanatu Oman, Operacija Moffat, ki izvira iz čiste ljubezni iz divjine, navdihujoča zgodba Sierra Quitiquit: kako sem se znašla tukaj?, filmski preplet umetnosti in ekstremnih športov Metronomic, Visoki in mogočni o plezanju visokih balvanov, Projekt na gori Rebei o svetovnem rekordu v prostem padu ter film o najbolj divjem dogodku v plezanju Spopad na Peklenskem ranču.

Med zgodbami, ki v kinodvorane prinašajo utrip gorske narave in culture, bodo v Sloveniji premierno na ogled Afganistanska zima, čustveno raziskovanje pozabljene človečnosti na smučeh, Ljubka preračunljivka, zgodba, ki zasleduje usodo štirih lisičjih mladičev iz brloga v osrčju Alp, in Življenje v pragozdu, dokumentarec, ki nas popelje globoko v gozdove avstrijskega narodnega parka Kalkalpen, največjega območja divjine v Evropi. V tej kategoriji velja omeniti še kratka filma Vzhodna Himalaja: stara tveganja, nove nevarnosti in Delovno mesto.