7. 9. 2008,
17.51

Nedelja, 7. 9. 2008, 17.51

Slovenke Belorusinjam odščipnile en niz

Slovenke so na prvi tekmi dodatnih kvalifikacij za EP Belorusinjam odščipnile en niz, ki bo še kako pomemben na povratni tekmi v Mariboru čez teden dni.

Slovenski selektor Kozamernik je v udarno sedmerico uvrstil štiri igralke, ki so proti Belorusiji igrale že pred dvemi leti. Na korektorskem mestu je začela Maja Guštin, vloga libera je bila zaupana Metki Šuler, na blokerskem mestu so nastopile Tina Lipicer Samec, Katja Jontes in Tjaša Testen. Karmen Kočar je pričela na podajalskem mestu, Anja Zdovc pa na mestu sprejemalke. Naše punce so izjemno pomembno tekmo začele samozavestno, prvič povedle z 2:1, sledili so trenutki izenačenosti ekip. Tako je bilo 2:2, 3:3 in 4:4. Na prvi tehnični odmor so Slovenke odšle z minimalno prednostjo 8:7. Drugi del prvega niza je bil še bolj v znamenju naših odbojkaric, ki so bile odlične na sprejemu, pa tudi na servisu. Za nameček pa so fenomenalno prebijale visok beloruski blok. Pri rezultatu 10:7 za Slovenijo je beloruski selektor vzel odmor, a ni nič pomagalo.

Naš stroj je mlel naprej. Zares lep je bil pogled na semafor - 11:8, 14:10, 16:11. Finiš prvega niza je prav tako pripadel našim puncam. Pri 20. točki so vodile že za 6 točk. Pri 20:17 je Kozamernik vzel odmor, saj je dobro vedel, da se niz lomi. Poteza se je izkazala za pravilno, saj so Slovenke zopet zbrale in zaigrale tako kot znajo. Ni jih zmotilo niti glasno navijanje kakšnih tisoč navijačev v dvorani Olimpijec. Prvi niz je bil dobljen – 25:22.

Drugi niz so bolje začele Belorusinje, ki so takoj prevzele pobudo in diktirale hud tempo. Na prvi tehnični odmor so odšle s prednostjo šestih točk – 8:2. Ekipa gostiteljic je pokazala svojo pravo kvaliteto. Odlično je v napadu začela izkoriščati svojo višino in zlahka prebijala slovenski blok, ki je bil še v prvem nizu nerešljiva uganka. Pri rezultatu 12:5 za Belorusijo je Kozamernik vzel odmor in skušal doseči preobrat, a njegovo posredovanje ni veliko pomagalo, saj je razlika ostala podobna – 16:10, 19:13. Naše punce so se trudile, a beloruski blok je bilo izjemno težko prebijati. V zaključku so se Belorusinjam sicer nekoliko približale, a ni prišlo do presenečenja. O tem priča tudi končni rezultat drugega niza - 25:21 za Belorusinje.

V tretjem nizu sta reprezentanci postali povsem enakovredni. Belorusinje niso več kazale premoči iz drugega niza, naše pa so spet zaigrale vrhunsko. Ob prvem tehničnem odmoru je bilo 8:6 za gostiteljice. V nadaljevanju sta bili ekipi bolj kot ne poravnani - 9:9, 11:11. Sredi niza je Kozamernik dal priložnost 20-letni Moniki Potokar, Guštinovo pa je zamenjala Marina Cvetanovič. Ob drugem tehničnem odmoru je zadišalo po novi senzaciji. Naše punce so namreč spet povedle – 16:14 – in namignile, da bi se znale boriti za zmago v tretjem nizu. Pri 20. točki je bila slika obratna - Belorusinje so prevzele primat in povedle z dvema točkama razlike. Pri 22. točki so naše imele že deficit 4 točk. V finišu so si privoščile še dve napaki in gostiteljice so suvereno dokončale tretji niz. Na koncu je bilo 25:19.

V četrtem nizu našim puncam na začetku ni nič kaj dobro kazalo, zato ne čudi, da je pri rezultatu 5:1 za Belorusinje Kozamernik že vzel prvi odmor. Ob prvem tehničnem odmoru je bilo 8:2. Beloruske napadalne akcije so se ponavadi zaključevale s točko, izredno močan pa je bil tudi njihov blok, ki je večino časa deloval kot neprebojen zid. To se je seveda poznalo na rezultatu, ob drugem tehničnem odmoru je bilo 16:9. Finiš je prav tako pripadel gostiteljicam – 25:18. Povratna tekma bo čez teden dni v mariborski dvorani Tabor.