Sreda, 19. 3. 2008, 20.57
8 let, 8 mesecev
Politični protest Čavića ob evropskem rekordu
Slednji je poskrbel tudi za sicer prepovedan politični protest na trenutno enem največjih športnih dogodkov na svetu. Čavić je evropski rekord dosegel že v torkovem polfinalu, v sredo pa se je nov najboljši čas v Evropi ustavil pri 23,11 sekunde in Čavić je na letošnjem EP osvojil prvo zlato medaljo. A Čavićev dosežek tokrat ni bil le športne narave. Pred nastopom in na podelitvi si je oblekel majico z napisom Kosovo je Srbija, zaradi česar lahko pričakuje kazen s strani Evropske plavalne zveze, ki na svojih prireditvah ne dopušča političnih protestov.
"Zadeve ne bi komentiral. Napravil sem tisto kar mislim in tisto, kar misli cela Srbija," je na kratko povedal srbski plavalec, ki načrtuje tudi zlato na 100-metrski razdalji. "Moj glavni cilj so sicer olimpijske igre, a sem že zdaj v vrhunski formi. Tudi danes bi lahko na 50-metrski razdalji že plaval boljše od svetovnega rekorda Južnoafričana Rolanda Schoemana (22,96 op.p.)." Medalji sta osvojila še branilec naslova iz Budimpešte Ukrajinec Sergej Breus in Španec Rafael Munoz Perez. V slovenski disciplini, 100 m prsno, pa je nova najboljša znamka zdaj 59,76 sekunde, ki je skupaj z zlato medaljo v lasti Norvežana Alexandra Daleja Oena. Dosežek pod minuto je zabeležil še Francoz Hugues Duboscq, bron pa je osvojil eden najboljši na svetu Ukrajinec Oleg Lisogor.
Korak naprej
Sicer pa Evropa z dosežki dokazuje, da so plavalci v olimpijskem letu spet napravili korak naprej. Ne le rekordi dosežki iz torka in srede. Nizozemka Marleen Veldhuis denimo se je z dosežkom 53,67 že v polfinalu na 100 m prosto na dobre tri desetinke približala svetovnemu rekordu, bila pa je tudi članica rekordne torkove nizozemske štafete, ki je Nemkam vzela svetovni rekord.
Naslove so osvojili še Avstrijec Markus Rogan na 100 m hrbtno, Nizozemka Chantal Groot na 50 m delfin in francoska zvezdnika Laure Manaudou na 200 hrbtno, vsi trije s prepričljivo prednostjo pred tekmeci.