20.32

8 let, 5 mesecev

Nedelja, 16. 12. 2007, 20.32

Kamsky osvojil svetovni pokal

Američan Gata Kamsky je zmagal na svetovnem pokalu v šahu, ki je potekal v ruskem Hanti Mansisku.

V četrti partiji finala sta se z Aleksejem Širovom, ki nastopa za Španijo, razšla brez zmagovalca. Z remijema sta se končali tudi prva in tretja partija, tako da je Kamsky zmagal z 2,5:1,5 in prejel 120.000 ameriških dolarjev.

Slovenski prvak Duško Pavasovič, edini slovenski šahist na tekmovanju, je v drugi partiji drugega kroga 28. novembra z belimi figurami izgubil z ruskim velemojstrom in šestim nosilcem Petrom Svidlerjem ter izpadel iz tekmovanja z izidom 0:2. Ljubljančan, ki se je na to tekmovanje uvrstil s četrtim mestom na letošnjem evropskem prvenstvu, je namreč dan prej s Svidlerjem izgubil tudi dvoboj s črnimi figurami.

Petintridesetletni Aleksej Širov in triintridesetletni Gata Kamsky sta se v prvi in tretji partiji finala razšla z remijema, obakrat po 42 potezah. Kamsky je dvoboj odločil v petek, 14. decembra, ko je s prednostjo začetne poteze premagal Širova. Slednji je tedaj doživel šele prvi poraz na turnirju. Beli se je v začetku partije v sicilijanski obrambi že v tretji potezi izognil taktičnemu dvoboju, vendar je Širov skušal v nadaljevanju vseeno zaplesti položaj na šahovnici. Začel je z napadom na kraljevi strani, na kar je Kamsky odgovoril z dolgim razmišljanjem in nato hladnokrvnimi menjavami figur. Bližal se je remi, vendar se španski predstavnik ni strinjal s takim razpletom in je nadaljeval z napadom, pri tem pa figure preveč oddaljil od kralja, ki se je zato znašel v neubranljivih težavah.

V polfinalu je Kamsky že po dveh partijah z 1,5:0,5 premagal Norvežana Magnusa Carlsena, Širov pa je po treh remijih v drugi partiji s pospešenim tempom premagal Ukrajinca Sergeja Karjakina (2,5:1,5). Širov je v četrtfinalu že po dveh partijah premagal Rusa Dmitrija Jakovenka z 2:0, Kamsky pa je z 1,5:0,5 v dvobojih izločil nekdanjega svetovnega prvaka Ruslana Ponomarjova iz Ukrajine.

Nekateri favoriti so izpadli že precej pred sklepnimi boji. Ukrajinec Vasilij Ivančuk, prvi nosilec pokala, je bil izločen že v tretjem krogu in se ni uvrstil med 16 najboljših, ki so nadaljevali turnir v osmini finala. V podaljšanih igrah ga je premagal Romun Liviu-Dieter Nisipeanu ter slavil s 3,5:2,5. Bolgar Ivan Čeparinov pa je z 1,5:0,5 premagal drugega nosilca Azerbajdžanca Šahrijarja Mamedjarova. Branilec naslova Armenec Levon Aronian je klonil v osmini finala v dvoboju z Jakovenkom z 0,5:1,5.

126 šahistov na izločanje

Na svetovnem pokalu je sodelovalo skupaj 126 šahistov, ki so igrali na izločanje. Zmagovalec Kamsky si je poleg 15 kilogramskega pokala in denarne nagrade priigral pravico, da se bo prihodnje leto pomeril v osmih partijah z nekdanjim svetovnim prvakom Bolgarom Veselinom Topalovom. Zmagovalec se bo v velikem finalu svetovnega prvenstva pomeril z zmagovalcem dvoboja med Indijcem Viswanathanom Anandom in Rusom Vladimirjem Kramnikom. Anand je v Ciudad de Mexico 30. septembra letos na svetovnem prvenstvu Mednarodne šahovske zveze (FIDE, 1,3 milijona dolarjev nagradnega sklada) osvojil naslov svetovnega prvaka in si prislužil tudi 390.000 dolarjev. Tedaj Kramniku ni uspelo ubraniti naslova, Topalov pa po porazu s Kramnikom leto dni prej v ruski Elisti ni mogel nastopiti na letošnjem SP. Turnir v mehiški prestolnici je bil nov poskus FIDE, da bi končno spet naredila red v šahovskem svetu, ki je imel nekaj časa dva svetovna prvaka. Dva tabora sta nastala leta 1993, ko se je takratni ruski svetovni prvak Gari Kasparov odločil, da ustanovi lastno zvezo. Prvenstvo v Mehiki je bil le vmesni korak, saj naj bi v bodoče svetovnega prvaka spet odločal neposredni dvoboj dveh tekmecev in ne turnirski sistem.