20.19

8 let, 5 mesecev

Petek, 20. 3. 2009, 20.19

Bertonclju prva ocena, finalista še Petkovšek in Šajnova

Sašo Bertoncelj si je na 33. turnirju prvakov, svetovnem pokalu v športni gimnastiki v Cottbusu, na konju z ročaji s prvo oceno kvalifikacij (15,3 točke) pritelovadil sobotni finalni nastop.

Slovenija pa ima na drugi tekmi sezone še dva finalista; v nedeljo bosta med najboljšo osmerico nastopila Mitja Petkovšek na bradlji in Adela Šajn na parterju.

V današnjih kvalifikacijah v dvorani Lausitz je od Slovencev najbolj blestel Bertoncelj, ki si je v konkurenci 28 telovadcev na konju z ročaji s prvo oceno izboril sobotni finalni nastop. "Vaja je bila dobra, povsem korektna, a sam nikoli nisem povsem zadovoljen. Prostora za izboljšave je še veliko," je uvodoma povedal 24-letni telovadec Narodnega doma.

Bertoncelj je uspešno nastopil tudi na uvodni tekmi nove poolimpijske sezone v Montrealu, kjer si je z drugo oceno kvalifikacij pritelovadil finale, na koncu pa tekmo končal na četrtem mestu. "Tokrat si želim, da bi mi v finalu uspela še lepša vaja, saj znam telovaditi še bolje. Upam, da se ne bo ponovila zgodba iz Kanade, ko se mi je v finalu nato pripetila napaka. Vendar sem zelo vesel, saj je že dejstvo, da se na tako sloviti tekmi, kot je turnir prvakov, kot najboljši uvrstiš v finale, velik dosežek. A upam, da bom svoj nastop še nadgradil," je dan pred finalom še povedal Škofjeločan. Na konju je nastopil tudi mladi Žiga Britovšek in z oceno 13,233 tekmo končal na 16. mestu.

V finalu še Petkovšek in Šajnova

Ob Bertonclju sta si finale izborila še dva slovenska telovadca; Petkovšek na bradlji in Šajnova na parterju. Potem ko je Petkovšek uvodno tekmo sezone v Montrealu izpustil, saj po poškodbi prsta še ni bil povsem nared, je tokrat spet okusil tekmovalni utrip in po dolgem premoru končno prebil led. Tekmo je že nestrpno pričakoval, a kvalifikacijska vaja mu ni uspela povsem po načrtih. Pri salti ga je zaneslo nekoliko postrani, od tam naprej pa so se napake v sestavi kar vrstile. A za konec je "zalimal" seskok in s tem rešil finale. Z oceno 14,766 točke si je 32-letni telovadec Narodnega doma, večkratni svetovni in evropski prvak nedeljski finalni nastop izboril kot šesti; najboljšo oceno kvalifikacij (15,6) je prejel domačin Fabian Hambüchen.

Na bradlji se je z nekaj manjšimi napakami dobro predstavil tudi Alen Dimic in z oceno 14,3 tekmo končal na 12. mestu. Dimic je bil tudi edini Slovenec v kvalifikacijah droga, saj je Aljaž Pegan zaradi poškodbe ostal doma, a se mu je sestava povsem ponesrečila in je bil z oceno 12,733 na koncu 25.

Šajn: Še bolj stroge sodnice

V finale se je - prav tako na svoji prvi tekmi sezone - uvrstila tudi najboljša slovenska telovadka Šajnova. A tokrat ne na svojem paradnem orodju gredi, temveč na parterju, kjer je za sestavo prejela šesto oceno kvalifikacij (13,2), medtem ko je bila na gredi (12,45) 13. "gredi mi sodnice niso priznale dveh elementov, kar je mojo izhodiščno oceno osiromašilo za skoraj celo točko (0,9 točke). Lahko rečem, da so po novem pravilniku sodnice še bolj stroge, kot so bile. Na parterju pa mi je uspela dokaj solidna vaja, ni bila ravno briljantna in zadnjo akrobatiko na koncu sem komaj 'izvlekla'. Za nedeljski finale si želim, da bi še malo lepše telovadila kot danes, saj imam še dosti rezerve pri izvedbi sestave. Kakšna desetinka ali dve več pri končni oceni - to bi bilo super,'' je po nastopu povedala 18-letna telovadka Zelene jame.

Golobova na 15. mestu

Ob Šajnovi se je v Nemčiji, na zadnji veliki tekmi pred aprilskim evropskim prvenstvom, na dveh orodjih predstavila tudi Saša Golob. Na gredi je bila z oceno 11,9 točke 18., na parterju (12,45) pa 15.

V današnjih kvalifikacijah sta se ob že omenjenih na parterju predstavila tudi mlada telovadca Rok Klavora in Žiga Šilc. Klavora, ki se je na uvodu v sezono v Montrealu uvrstil med osmerico najboljših in si na koncu na tretjem mestu pritelovadil prve stopničke svetovnega pokala v karieri, je tokrat nastopil slabše. Prvič bi moral na tako visoki ravni pokazati težjo vajo z izhodiščem 16,1 točke, a mu nič ni šlo po načrtih in je po nekaj napakah z oceno 12,266 točke končal na 27. mestu. Na parterju je nastopil tudi Šilc (13,366) in zasedel končno 19. mesto.

V sobotnih finalih z začetkom ob 14. uri se bo predstavil tudi Bertoncelj, v nedeljo pa finalna nastopa čakata še Petkovška in Šajnovo.