16. 3. 2008,
8.13

Nedelja, 16. 3. 2008, 8.13

Živahen začetek nove sezone formule 1

Britanec Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) je zmagovalec uvodne dirke letošnjega svetovnega prvenstva formule 1, svetovni prvak Finec Kimi Räikkönen (Ferrari) je osvojil točko.

Na preizkušnji za VN Avstralije v Melbournu sta se na stopničke povzpela še Nemca Nick Heidfeld (BMW Sauber) in Nico Rosberg (Williams), svetovni prvak Kimi Räikkönen (Ferrari) pa je končal le na osmem mestu.

Če se bo karavana formule 1 ravnala po pregovoru o jutru, ki napoveduje dan, se ljubiteljem elitnega avtomobilističnega tekmovanja obeta zanimiva sezona. Prvo dejanje formule 1 v sezoni 2008 je pripadlo McLarnu, v pravi akcijski drami, kjer so si odstopi, prekinitve, posredovanja varnostnega avta in nesreče sledili kot po tekočem traku, pa je najkrajši konec potegnil Ferrari; svetovni prvaki so končali s skromno točko Kimija Räikkönena, pa še zanjo je zaslužen predvsem Brazilec Rubens Barrichello (Honda), ki so ga zaradi neupoštevanja rdeče luči v boksih diskvalificirali in je izgubil šesto mesto.

Hamiltonu kraljeval cel vikend

Mladi Lewis Hamilton je novo sezono začel tam, kjer je skorajda končal lansko, ko mu je le točka zmanjkala do naslova že kar v krstnem letu elitnega tekmovanja. Tokrat je svojo moč pokazal že v kvalifikacijah, ko je osvojil najboljši startni položaj, nato pa je tudi dobro začel in brez težav večji del dirke nadzoroval tekmece za sabo. Vodstvo je izgubil le za nekaj krogov ob postankih v boksih ali varnostnem avtomobilu na stezi. Na koncu je z umirjeno predstavo prišel do pete zmage v karieri in napovedal, da bo McLaren, kljub lanski finančni kazni zaradi vohunske afere, letos prav pri vrhu formule 1. "V moštvu so opravili izredno delo. Dirkalnik je bil odličen, prava poezija v primerjavi z lanskim. S postanki ob pravem času sem ujel ritem, ki mi je omogočil, da sem se izognil vsem težavam za sabo. Vse skupaj je lep obet za Malezijo in veselim se že nadaljevanja sezone," je po zmagi dejal 23-letni Britanec.

S petim mestom je svoj prvi nastop za nove delodajalce končal njegov moštveni sotekmovalec Heikki Kovalainen, čeprav je bil večji del dirke na mestih, ki prinašajo stopničke. Morebitno McLarnovo dvojno slavje je preprečilo zadnje posredovanje varnostnega avtomobila, saj je moral Finec za vsemi tekmeci še enkrat v bokse in je zdrsnil daleč nazaj. Prav v zadnjem krogu pa ga je z odličnim prehitevalnim manevrom osmešil še nekdanji svetovni prvak Fernando Alonso ter ga s četrtega potisnil na peto mesto. Španec, ki je še lani sedel v srebrni puščici, se je vrnil k Renaultu in po slabšem začetku (startal je šele z 12. mesta) se je na koncu prebil celo do četrtega, tik pod stopničke. Nanje pa se je prvič v karieri po dirki postavil mladi nemški dirkač Williamsa Nico Rosberg, ki je s tretjim mestom dosegel najboljši uvrstitev kariere.

Z mešanimi občutki so uspeh Nicka Heidfelda sprejeli v ekipi BMW Sauber. Drugo mesto pomeni odličen začetek sezone, toda zelo blizu so imeli še drugega dirkača. Poljak Robert Kubica, drugi iz kvalifikacij, je bil tudi večji del dirke v ospredju, nato pa ga je izdala tehnika in je moral svoj dirkalnik pustiti v garaži.

Kalvarije Ferarija

A vse te težave se ne morejo primerjati s Ferrarijevim koncem tedna. Še posebej se je smola držala svetovnega prvaka. Najprej je zaradi okvare dovoda bencina na bolidu kvalifikacije končal šele na 15. mestu. Potem ko se je pol dirke prebijal v ospredje in, zahvaljujoč posredovanju varnostnega avtomobila in taktiki le enega postanka, priplezal celo že do tretjega mesta, je naredil dve veliki napaki z izletoma v pesek pri prehitevalnih manevrih. Najprej ob napadu na rojaka Heikija Kovalaninena, nato še pri Timu Glocku, tako da je zdrsnil daleč v ozadje. V 55. krogu je dokončno odstopil, končal na devetem mestu in se peš odpravil v bokse, nato pa naknadno le dobil eno točko. Tudi Felipeju Massi, ki je bil tokrat boljši Ferrarijev dirkač, se ni godilo dosti bolje, saj je zaradi tehničnih težav svoj dirkalnik ob robu steze parkiral po dveh tretjinah dirke, že prej pa se je v prvem krogu zavrtel na progi, nato pa trčil z Davidom Coulthardom (Red Bull), dirkalnik slednjega je po bližnjem srečanju s Ferrarijem dobesedno razpadel.

Na letošnji uvodni preizkušnji SP je do cilja privozila le sedmerica. Trikrat je moral zaradi trčenj posredovati varnostni avto, nazadnje v 45. krogu, ko je Nemec Timo Glock pri izletu s steze dodobra razbil svojo Toyoto ter se po vrtenju ustavil ob zaščitni ogradi, na srečo pa je lahko sam zapustil razbitine. Med osmoljence pa se lahko mirno prišteje tudi Francoz Sebastien Bourdais; prvak ameriške serije CART je v svojem prvem nastopu v formuli 1 s Torom Rossom prišel celo že do četrtega mesta, a ga je tri kroge pred koncem izdal motor. Vseeno je za sedmo mesto dobil dve točki.

Karavana formule 1 se bo zdaj preselila v Malezijo, kjer bo v Sepangu že čez teden dni druga dirka sezone 2008.

Izidi (58 krogov, 307,574 km):

1. Lewis Hamilton (VBr/McLaren-Mercedes) 1:34:50,616 (povp. hitrost: 194,578 km/h) 2. Nick Heidfeld (Nem/BMW-Sauber) + 5,478 3. Nico Rosberg (Nem/Williams-Toyota) 8,163 4. Fernando Alonso (Špa/Renault) 17,181 5. Heikki Kovalainen (Fin/McLaren-Mercedes) 18,014 6. Kazuki Nakajima (Jap/Williams-Toyota) 1 krog 7. Sebastien Bourdais (Fra/Toro-Rosso-Ferrari) 3 krogi 8. Kimi Räikkönen (Fin/Ferrari) 5 krogov ...

Diskvalifikacija: Rubens Barrichello (Bra/Honda)