Gregor Pavšič

Ponedeljek,
22. 8. 2011,
7.52

Osveženo pred

9 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 22. 8. 2011, 7.52

9 let, 3 mesece

Za vrhunski domači reli ni potreben štirikolesen pogon

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ajdovski reli je pokazal, kako privlačno je lahko dirkanje v primeru majhnih razlik in primerljivih dirkalnikov. To so pokazali dirkači divizije II.

Glavni zmagovalci ajdovskega relija v diviziji II

Športno bistvo relija so primerljivi dirkalniki in majhne razlike. To je tisto, kar ob ceste privablja gledalce in kar je obvezna osnova za resno športno panogo. Če pustimo ob strani zmagovalca ajdovskega relija Piera Longhija (škoda fabia S2000), ki po odstopu Roka Turka (peugeot 207 S2000) potrebuje za naslov državnega prvaka le še tri točke, so bili glavni zmagovalci relija dirkači divizije II. To so avtomobili z delovno prostornino do dveh litrov in pogonom na sprednji par koles.

Nov tovarniški dirkalnik za Humarja

To so pač dirkalniki, ki jih majhno slovensko tržišče realno lahko upraviči. Dirkalniki S2000 stanejo več kot 200 tisoč evrov, nova škoda fabia R2 Aleksa Humarja pa šestdeset tisočakov. Humar je v Ajdovščini vozil povsem nov češki dirkalnik in z njim tudi zmagal. "Dirkalnik je zelo dober. Ima višje težišče kot citroen C2-R2, s katerim sem dirkal pred leti. Fabia je nekoliko mehkejša. Morda so to le prvi občutki, ker sem z njo zdaj opravil le en test in reli," je vozilo ocenjeval Humar, lanski državni prvak.

Boj Humarja in Logarja za vsako sekundo

Prav vozniki divizije II so bili celo najvišje uvrščeni Slovenci na dirki. Bi lahko to peljalo k ukinitvi štirikolesno gnanih dirkalnikov za točkovanje DP, kar naj bi prihodnje leto uvedli tudi v dirkaško precej bolj razviti Veliki Britaniji? "Divizija II je zdaj najbolj kvaliteten razred pri nas. Avtomobil so dosegljivi in obvladljivi. Vse veselijo tudi majhne razlike. Zaradi njih je treba voziti na vso moč," je povedal Boštjan Logar, ki je bil na polovici relija še pred Humarjem. V cilju je razlika med obema znašala 14 sekund.

Vajhandl se je hotel pomeriti s Humarjem

Državni prvak tega razreda je letos postal Friderik Vajhandl (citroen C2-R2), ki je tudi eno največjih odkritij letošnje sezone. Šentiljčan je predvsem odlično začel sezono, tudi v Ajdovščini pa ni taktično branil svoje prednosti v DP. "Začel sem kar napadalno, ker me je zanimalo, kako hiter sem v primerjavi s Humarjem. Da, skušnjava je bila prevelika. Še dobro, da me je sovoznik miril," je dejal Vajhandl, ki je bil pred leti že slovensko-hrvaški državni prvak v kartingu, razred do 125 kubičnih centimetrov.

Če odlični predstavi Humarja, Logarja in Vajhandla dodamo še vožnje Jana Medveda (peugeot 206), Mateja Grudnika in Vasje Miklavčiča(oba renault clio), je pozitivna slika divizije II še izrazitejša. Medved, Grudnik in Miklavčič sodijo med najbolj obetavne slovenske dirkače, vozijo pa manj zmogljive avtomobile skupine N.

Bo v divizijo II prestopil še kdo?

Pred naslednjo sezono lahko le upamo, da bodo vsi našteti dirkači ostali pri svojih dirkalnikih. Humar se bo morda preselil v fabio S2000, tudi fabia R2 pa mora najti primerno kakovostnega dirkača. Kar nekaj dvokolesno gnanih dirkalnikov v Sloveniji še ni zastopanih. Taka sta citroen DS3 R3T in ford fiesta R2. Divizija II bi lahko omogočala napredovanje tudi voznikom najmanjše divizije I. Tudi tam najdemo dirkače, ki bi po svojem znanju sodili v divizijo II. Omenimo le prvaka Preka, mladega Prosenca in lanskega prvaka Oblaka.