VN kitajske, formula 1

Hamilton zmagovalec jubilejne dirke formule 1, Bottasa sram neuspelega štarta

Lewis Hamilton | Lewis Hamilton je na Kitajskem ugnal vso konkurenco. | Foto Reuters

Lewis Hamilton je na Kitajskem ugnal vso konkurenco.

Britanec Lewis Hamilton je zmagal na 1000. tekmi formule 1 v zgodovini, ki je bila v Šanghaju. Na veliki nagradi Kitajske je petkratni svetovni prvak in branilec naslova premagal moštvenega kolega v ekipi Mercedes, Finca Valtterija Bottasa na drugem mestu. Tretji je bil Nemec Sebastian Vettel (Ferrari).

S šesto zmago na Kitajskem, drugo zapored v sezoni in skupno 75., v karieri je Hamilton po treh dirkah letošnjega SP prevzel tudi vodstvo v skupnem seštevku in na drugo mesto potisnil Bottasa; ima 68 točk, šest več kot Finec. Tretji je Nizozemec Max Verstappen (Red Bull), a že precej zaostaja za vodilnima z 39 točkami.

Ni bil najlažji konec tedna

"Zame to ni bil najlažji konec tedna, a sem na koncu ujel pravo formo. Obenem je bil to izjemen rezultat za naše moštvo. Ko smo prišli na Kitajsko, nismo vedeli, kakšna je naša primerjava s Ferrarijem. A smo dosegli dvojno zmago na tisoči dirki v formuli 1, to je res nekaj posebnega," je takoj po tekmi povedal Hamilton in dodal: "Na štartu sem naredil razliko in vse drugo je zgodovina."

"Na startu sem naredil razliko in vse drugo je zgodovina." | Foto: Reuters "Na startu sem naredil razliko in vse drugo je zgodovina." Foto: Reuters

Začel je z drugega štartnega mesta takoj za Bottasom in skoraj vse opravil že na začetku, ko je že pred prvem zavojem prišel v vodstvo in tam brez posebnih težav ostal do konca. Bottas se mu je, ko je moral Hamilton prvič v bokse, sicer približal, vendar to ni zadostovalo za zamenjavo na čelu.

Monačan Charles Leclerc je kmalu po startu v drugem ferrariju po notranji strani prehitel Vettla, vendar ni ostal na tretjem mestu do konca, saj je moral že v enajstem krogu po ukazu vodstva ekipe predse spustiti moštvenega kolega.

"Štarta me je kar malo sram"

Na kratko je 21-letni Leclerc sicer izrazil nasprotovanje temu, a je nato storil ukazano in je sam, tudi po zelo poznem prvem postanku, ko je zaradi slabih gum izgubil precej sekund, končal na petem mestu. Pred njim je v cilj prišel še Verstappen.

"Dirko sem izgubil na startu, moram priznati, da me je starta kar malo sram, saj so se mi kolesa malo zavrtela v prazno." | Foto: Reuters "Dirko sem izgubil na startu, moram priznati, da me je starta kar malo sram, saj so se mi kolesa malo zavrtela v prazno." Foto: Reuters

"Dirko sem izgubil na startu, moram priznati, da me je štarta kar malo sram, saj so se mi kolesa malo zavrtela v prazno," je priznal Bottas. O tem, kako prepričljivo je 34-letni Hamilton dobil jubilejno dirko, kažejo zaostanki tekmecev; Bottas je prečkal cilj več kot 6,5 sekunde pozneje, Vettel 13,7, Verstappen 27,6, Leclerc pa že več kot pol minute.

Za nekaj drame je na začetku poskrbel še Rus v ekipi Toro Rosso Daniil Kvjat, ki je zadel ob McLarena Landa Norrisa in Carlosa Sainza ter si zato prislužil kazen vožnje skozi bokse. Rus dirke po okvari vozila ni končal in je odstopil v 42, krogu, pred njim je že po 17 krogih predčasno VN končal Britanec Nico Hülkenberg (Renault), v 51. krogu pa še rojak slednjega Norris (McLaren).

Naslednja dirka SP bo čez dva tedna, ko je na programu velika nagrada Azerbajdžana v Bakuju.