Nedelja, 8. 6. 2008, 20.36
8 let, 7 mesecev
Prva zmaga za Roberta Kubico
Na stopničke za zmagovalce se je po Monaku leta 2006 spet uvrstil Škot David Coulthard (Red Bull Racing). Kubica je z zmago tudi prevzel vodstvo v skupnem seštevku SP, po sedmih dirkah ima 42 točk. Doslej vodilni Britanec Lewis Hamilton (Mclaren-Mercedes) je odstopil v 20. krogu, potem ko se je v boksih zaletel v tekmeca v Ferrarijevi ekipi Kimija Räikkönena; tudi za Finca je bilo po trčenju dirke konec.
Hamilton je zdaj z 38 točkami drugi, toliko jih ima tudi drugi Ferrarijev voznik Felipe Massa. V konstruktorskem seštevku je prvi Ferrari s 73 točkami, BMW-Sauber se je z dvojno zmago in ob ničli McLarna prebil na drugo mesto s 70, tretji je Mclaren (53).
Prva poljska zmaga v SP formule 1 in prvo vodstvo poljskega dirkača v skupnem seštevku v zgodovini tega tekmovanja sta bila glavna dogodka sedme letošnje dirke. Toda ob bok velikemu zmagoslavju vse bolj prodornega poljskega dirkača bodo ljubitelji formule 1 mirno postavili tudi nenavadno nesrečo v boksih v 20. krogu, ko je svetovni podprvak Hamilton z enim udarcem iz igre spravil sebe in svetovnega prvaka Räikkönena.
Nič kaj razburljiv začetek dirke
Začetek dirke je bil sicer predvidljiv in nič kaj razburljiv; Hamilton je dobro izkoristil svoj najboljši startni položaj in povedel, sledila sta mu Kubica in Räikkönen. Vrstni red v ospredju se ni spreminjal, nato pa je v 16. krogu s steze zletel Adrian Sutil; mladi Nemec je bil, za razliko od Monte Carla, ko ga je tri kroge pred koncem ob uspeh kariere spravil Räikkönen, tokrat za odstop kriv sam. Na srečo se pri tem ni poškodoval, a zaradi njegovega razbitega dirkalnika je moral posredovati varnostni avto. Prav ta dogodek je bil povod za še mnogo zanimivejše dogajanje šest krogov kasneje.
Takrat so se dirkači množično odločali za prve postanke v boksih. Tudi najboljša trojica je zavila k svojim mehanikom; in medtem ko sta Kubica in Räikkönen ob koncu boksov opazila prižgano rdečo luč in v skladu s pravili ustavila svoja dirkalnika, je bil Hamilton prepozen. Ko je opazil, da tekmeca pred njim stojita (Kubica je bil bližje stezi, Finec pa na notranji strani v smeri vožnje), je zaviral in zavil levo, a vseeno silovito treščil v Ferrarija pred seboj. Kubica se je najhujšemu naletu izognil in je lahko po tem, ko so ostali tekmeci odpeljali mimo razbitin - medtem se je že prižgala zelena luč - tudi sam nadaljeval. Med žrtvami Hamiltona je bil tudi Nico Rosberg, ki je vozil za njim, in tudi Nemec se je zaletel v Britanca ter moral krog kasneje po nov nos dirkalnika. Za Hamiltona in Räikkönena pa je bilo dirke konec in Finec je na kratki poti nazaj do boksov najprej očitajoče požugal Hamiltonu, nato pa ga objel prek ramen in osmoljenca sta se skupaj napotila v garaže.
Po tretjini dirke nenavaden vrstni red
Po tretjini dirke je bil tako vrstni red pri vrhu precej nenavaden, saj je vodil Nick Heidfeld pred Rubensom Barrichellom in Japoncem Kazuikijem Nakajimo. Drugi voznik BMW-Sauberja je v 30. krogu opravil svoj edini postanek na dirki in se na stezo sicer vrnil pred Poljakom; toda krog kasneje je Kubica (pri mehanikih je bil dvakrat) moštvenega sotekmovalca že prehitel in vodstva ni več izpustil iz rok do konca dirke.
V odsotnosti obeh paradnih dirkačev Ferrarija in McLarna so se morali v ekipah rdečih in srebrnih opreti na svoji drugi orožji. Heikki Kovalainen ni imel najboljšega dne in je dirko končal brez točk na devetem mestu, precej bolje pa je dirkal Felipe Massa. Toda zaradi treh postankov prav pod vrh ni mogel, je pa z nekaj odličnimi prehitevalnimi manevri - v 51. krogu je v 180-stopinjskem zavoju po notranji strani prehitel tako Kovalainena kot Barrichella - nazadnje zasluženo dvignil do petega mesta. Med njim in stopničkami, tretji je bil veteran Coulthard, je bil še Nemec Timo Glock, kar je njegova najvišja uvrstitev v formuli 1 doslej, do točk pa sta v razburljivi dirki na otoku Notre Dame privozila še Barrichello in še en Nemec Sebastian Vettel.
Strahovita nesreča mu ni vzela poguma
Uspeh Kubice je še toliko večji, ker je pred letom dni prav v Montrealu doživel strahovito trčenje, ki pa ga je prestal skoraj nepoškodovan. Nesreča pa mu ni vzela poguma in svoje znanje je dokazal natančno leto dni kasneje.
"Fantastična dirka. Tako zame, za moštvo, s katerim sem zrasel v formuli 1, za vso Poljsko. Še nikoli se nisem počutil tako dobro," je Kubica žarel po svoji prvi zmagi na 29. dirki v elitnem razredu avtomobilističnega športa.
Sezona formule 1 se bo nadaljevala z dirko v francoskem Magny Coursu 22.
Izidi, VN Kanade, Montreal (70 krogov, 305,270 km):
1. Robert Kubica (Pol/BMW Sauber) 1;36:24,447 (povp. hitrost: 189,987 km/h) 2. Nick Heidfeld (Nem/BMW Sauber) + 16,495 3. David Coulthard (VB/Red Bull-Renault) 23,352 4. Timo Glock (Nem/Toyota) 42,627 5. Felipe Massa (Bra/Ferrari) 43,934 6. Jarno Trulli (Ita/Toyota) 47,775 7. Rubens Barrichello (Bra/Honda) 53,597 8. Sebastian Vettel (Nem/STR-Ferrari) 54,120 9. Heikki Kovalainen (Fin/McLaren-Mercedes) 54,433 10. Nico Rosberg (Nem/Williams-Toyota) 57,749 11. Jenson Button (VB/Honda) 1:17,540 12. Mark Webber (Avs/Red Bull-Renault) 1:21,229 13. Sebastien Bourdais (Fra/STR-Ferrari) 1 krog
Odstopi: Giancarlo Fisichella (Ita/Force India-Ferrari), Kazuki Nakajima (Jap/Williams-Toyota), Fernando Alonso (Špa/Renault), Nelsinho Piquet (Bra/Renault), Kimi Räikkönen (Fin/Ferrari), Lewis Hamilton (VB/McLaren-Mercedes), Adrian Sutil (Nem/Force India-Ferrari)