Sreda, 20. 10. 2010, 13.11
8 let, 8 mesecev
Kdaj bo v Sloveniji uspelo novo pokalno tekmovanje?
Do zdaj je pokal uspel le Samu Valantu
Množična pokalna tekmovanja so v avtomobilskem športu nujna za iskanje talentov. Še posebej takrat, ko razmere v kartingu niso dobre in za nameček karting v Sloveniji ni pod okriljem zveze za avtošport AŠ2005. V Sloveniji smo imeli že več avtomobilskih pokalnih tekmovanj, a uspel je le pokal Seicento Sama Valanta. V malih seicentih je svojo kariero začelo mnogo kasnejših vidnih predstavnikov slovenskega avtošporta – denimo dvakratni reli prvak Tomaž Kaučič, njegov letošnji naslednik Aleks Humar, najhitrejša slovenska dirkačica Asja Zupanc in še nekateri.
Dacia sandero še vedno le v testni različici
Ko je Valant prenehal z organizacijo pokala Seicento, v Sloveniji še nismo videli novega uspešnega pokala. Za letošnjo sezono je bil v reliju napovedan pokal Dacia Sandero, ki bi ga moral pripraviti Darko Strahinič. Trebanjec je že pred tem na noge postavil pokal Clio na krožnohitrostnih dirkah, a je pokal najprej izselil v tujino, kjer pa je letos prenehal obstajati. Strahinič ta čas ni prav blizu niti pokala z daciami, kjer je testni primerek avtomobila razvil izkušeni sovoznik Miran Kacin. "Nedavno smo na Hungaroringu naredili petsto testnih kilometrov, dacia se bo kot predvozila predstavila tudi konec tedna na reliju v Idriji," je povedal Kacin, ki se je še posebej posvetil pripravi podvozja. Avtomobil bi v prodaji stal deset tisoč evrov.
Fiat punto za krožne dirke
S pokalnim tekmovanjem poskuša tudi Miro Marinšek, ki je v soboto v Logatcu organiziral dirkaški športni dan. Marinšek stavi na fiata punta za krožnohitrostne dirke, ki ima 1,4-litrski motor in okrog 90 "konjev". "Cena najema bo brez davka znašala do 1200 evrov. Ponujali bomo le najem in ne bomo prodajali avtomobila. S tem bomo zagotovili enake dirkalnike. Prihodnje leto računamo na šest avtomobilov, za štiri smo voznike že našli," je dejal Marinšek.
Marinšek povzema Valantov sistem
Marinšek s tem stavi na podoben koncept pokalnega tekmovanja »na ključ«, ki ga je ob koncu pokala Seicento uspešno predstavil Valant. Tudi on je avtomobile v svoji režiji pripeljal na dirko, jih tam servisiral s svojimi sodelavci, dirkači pa so jih samo vozili. Še največja težava pokala za krožne dirke je v pomanjkanju objektov v Sloveniji, saj so letos prav vse dirke državnega prvenstva potekale v tujini.