Gregor Pavšič

Sreda,
20. 10. 2010,
13.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 20. 10. 2010, 13.11

8 let, 8 mesecev

Kdaj bo v Sloveniji uspelo novo pokalno tekmovanje?

Gregor Pavšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Med dirkaškim dnevom v Logatcu, ki ga je pripravila ekipa Lema Racing, smo na progi videli kar štiri pokalna vozila. Prihodnje leto bodo na krožnohitrostnih dirkah vozili vsaj štirje fiati punti.

Do zdaj je pokal uspel le Samu Valantu

Množična pokalna tekmovanja so v avtomobilskem športu nujna za iskanje talentov. Še posebej takrat, ko razmere v kartingu niso dobre in za nameček karting v Sloveniji ni pod okriljem zveze za avtošport AŠ2005. V Sloveniji smo imeli že več avtomobilskih pokalnih tekmovanj, a uspel je le pokal Seicento Sama Valanta. V malih seicentih je svojo kariero začelo mnogo kasnejših vidnih predstavnikov slovenskega avtošporta – denimo dvakratni reli prvak Tomaž Kaučič, njegov letošnji naslednik Aleks Humar, najhitrejša slovenska dirkačica Asja Zupanc in še nekateri.

Dacia sandero še vedno le v testni različici

Ko je Valant prenehal z organizacijo pokala Seicento, v Sloveniji še nismo videli novega uspešnega pokala. Za letošnjo sezono je bil v reliju napovedan pokal Dacia Sandero, ki bi ga moral pripraviti Darko Strahinič. Trebanjec je že pred tem na noge postavil pokal Clio na krožnohitrostnih dirkah, a je pokal najprej izselil v tujino, kjer pa je letos prenehal obstajati. Strahinič ta čas ni prav blizu niti pokala z daciami, kjer je testni primerek avtomobila razvil izkušeni sovoznik Miran Kacin. "Nedavno smo na Hungaroringu naredili petsto testnih kilometrov, dacia se bo kot predvozila predstavila tudi konec tedna na reliju v Idriji," je povedal Kacin, ki se je še posebej posvetil pripravi podvozja. Avtomobil bi v prodaji stal deset tisoč evrov.

Fiat punto za krožne dirke

S pokalnim tekmovanjem poskuša tudi Miro Marinšek, ki je v soboto v Logatcu organiziral dirkaški športni dan. Marinšek stavi na fiata punta za krožnohitrostne dirke, ki ima 1,4-litrski motor in okrog 90 "konjev". "Cena najema bo brez davka znašala do 1200 evrov. Ponujali bomo le najem in ne bomo prodajali avtomobila. S tem bomo zagotovili enake dirkalnike. Prihodnje leto računamo na šest avtomobilov, za štiri smo voznike že našli," je dejal Marinšek.

Marinšek povzema Valantov sistem

Marinšek s tem stavi na podoben koncept pokalnega tekmovanja »na ključ«, ki ga je ob koncu pokala Seicento uspešno predstavil Valant. Tudi on je avtomobile v svoji režiji pripeljal na dirko, jih tam servisiral s svojimi sodelavci, dirkači pa so jih samo vozili. Še največja težava pokala za krožne dirke je v pomanjkanju objektov v Sloveniji, saj so letos prav vse dirke državnega prvenstva potekale v tujini.