Četrtek,
20. 3. 2008,
12.36

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 20. 3. 2008, 12.36

8 let, 5 mesecev

Formula 1 pridno polni žepe

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Dirke formule 1 prinašajo najvišje dohodke med vsemi celoletnimi športnimi dogodki. Tako je vsaka izmed 18 velikih nagrad F1 v letu 2007 ustvarila prihodke v višini okrog 140 milijonov evrov.

Primerjava podjetja Deloitte kaže, da vsaka tekma ameriškega nogometa v ligi NFL povprečno prinese dobrih 15 milijonov evrov prihodkov. Raziskava kaže še, da je angleška prva nogometna liga v minulem letu prinesla dobrih pet milijonov evrov, v ameriški baseball ligi MLB pa okoli 1,3 milijona evrov na tekmo.

Skupni globalni prihodki Formule 1 v letu 2007 znašajo 2,5 milijarde evrov. Višje prihodke ustvarjajo samo ameriška NFL, ki je v letu 2006 ustvarila slabe 4,2 milijarde evrov prihodkov, in MLB, ki je v istem letu zabeležila skupno slabe 3,3 milijarde evrov prihodkov. Pri tem je treba poudariti, da ti prihodki prihajajo iz bistveno več športnih dogodkov. Skupni prihodki klubov angleške premier lige za sezono 2006/2007 so znašali dobre 1,9 milijarde evrov.

Pet tekem v Aziji

Letni prihodki formule 1 izhajajo iz prihodkov od raznih vrst sponzorstev, korporativnih donacij, doprinosa komercialnih partnerjev in lastnikov, prodaje pravic za prenos, prihodkov posameznih ekip in prodaje vstopnic. K porastu globalne priljubljenosti formule 1 je prispevalo širjenje dirk Grand Prix po svetu kot ključnega elementa strategije tega športa. Evropa še naprej ostaja prizorišče največjega števila dirk, natančneje deset se jih odvija na stari celini. V Aziji poteka pet tekem, to sezono pa se bo konec septembra v Singapurju odvijala prva nočna tekma najhitrejšega avtomobilističnega športa. Globalna privlačnost formule 1, ki jo dokazujejo visoki prihodki, odličen obisk dirk in gledanost prenosov, kažejo na to, da je formula 1 zares eden izmed vodilnih svetovnih športov.

Uvajanje nočnih dirk

"Globalni prihodki preko 2,5 milijarde evrov in preko 350 milijonov gledalcev v sezoni 2007 so resnično impresivni podatki. Širjenje tega športa v Azijo, pojav novih 'lokalnih športnih junakov', na primer v Indiji in na Kitajskem, ter uvajanje nočnih dirk bo verjetno še bolj povečalo te kazalce uspešnosti," je ob tem dejal Alan Switzer, direktor Deloittove skupine strokovnjakov za področje športa.

V primerjavi z drugimi vodilnimi športi pa formula 1 ustvarja daleč manjši segment prihodkov, vsega deset odstotkov, od prodaje vstopnic in nakupov gledalcev na samih dirkah. Povečanje tega dela prihodkov bi lahko pomagalo financirati obnovo obstoječih stez ter na primer dirkališču Silverstone obdržati veliko nagrado leta 2010 in naprej. Poleg nočne dirke letos formula 1 uvaja tudi druge novosti - tako bodo ukinjeni pripomočki voznika, kot je preprečevanje zdrsa pogonskih koles. Vodstvo tekmovanj formule 1 upa, da bodo ta in podobne novosti doprinesle k nadaljnjemu povečevanju privlačnosti tega športa tako med pokrovitelji kot tudi gledalci.