Engelbert Osojnik

Torek,
27. 3. 2012,
15.52

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 3. 2012, 15.52

8 let, 7 mesecev

Diši po novi revoluciji v MotoGP 2013

Engelbert Osojnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Potem ko je kraljevski razred SP v motociklizmu letos preklopil iz 800-kubičnih motorjev na 1000-kubične 'mašine', se bo očitno revolucija na tehničnem področju nadaljevala tudi v prvenstvu 2013.

Lastnik komercialnih pravic in promotor športa Dorna želi v prihodnje še bolj sklestiti stroške, omogočiti bolj poceni poltovarniške motorje in izboljšati šov za gledalce. Konstruktorji se sicer strinjajo, da je potrebno znižati stroške, a v isti sapi dodajajo, da mora še naprej ostati dovolj svobode na tehničnem področju, kar je zagotovilo za raziskave in razvoj. V Jerezu so predstavniki Honde, Yamahe in Ducatija predali Dorni svoje predloge za razvoj športa z letom 2013 in naprej.

''Dorna je konstruktorjem predstavila svoje predloge, nekatere ideje so bile sprejete, druge pač ne. Sedaj moramo tudi sami preštudirati ideje, s kakršnimi so nam v Jerezu postregli konstruktorji. Nato se bomo znova skupaj usedli za mizo med otvoritvenim dirkaškim vikendom v Katarju. Sporazumeti se moramo, kako bi izboljšali naše svetovno prvenstvo in kako bi ga istočasno naredili ekonomsko sprejemljivega,'' se je na predloge konstruktorjev odzval Carmelo Ezpeleta.

Bodo motocikli dobili proračunsko kapico?

Španec je še razkril glavne teme, o katerih se pogovarjajo s konstruktorji: ''Vsak dirkač bi imel na voljo le še en motocikel tako kot je to v Moto2 in Moto3, omejili bi število mehanikov na dirkača, motocikli bi dobili proračunsko kapico in vsak konstruktor bi lahko imel le še dva tovarniška motocikla in dva satelita.'' Vpletene strani naj bi se pogovarjale tudi o nadaljnjih omejitvah števila motorjev v eni sezoni (trenutno je maksimum šest motorjev za MotoGP motocikle in dvanajst za CRT motocikle).

A ni še povsem jasno, kakšna usoda čaka CRT motocikle, ki so bili z letošnjo sezono uvedeni, da bi povečali število nastopajočih na več kot 20 dirkačev. Dokler se športu ne bodo pridružili novi konstruktorji, bodo kot vse kaže CRT motocikli predstavljali skoraj pol štartne kolone. Po testiranjih sodeč z izjemo Aprilie ostale CRT ekipe ne bodo konkurenčne zasebnim ekipam, zato so nekateri že predlagali, da bi CRT motociklisti znotraj MotoGP dirke v bistvu peljali svojo dirko in ob generalni razvrstitvi imeli še svoje posebno točkovanje in svojega svetovnega prvaka.