15. 10. 2009,
22.24

Četrtek, 15. 10. 2009, 22.24

Buttonu naslov prvaka prinašajo stopničke

V nedeljo bo v brazilskem Sao Paulu potekala predzadnja dirka letošnje sezone svetovnega prvenstva formule ena. Bo Britanec Jenson Button izkoristil drugo zaključno žogico?

Vodilni dirkač prvenstva je na petnajstih letošnjih dirkah zbral 85 točk, drugo mesto v prvenstvu dirkačev pa z 71 točkami zaseda njegov moštveni kolega pri Brawnu, Brazilec Rubens Barrichello, ki bo poskušal pred domačimi navijači končno vknjižiti odmeven rezultat, saj na dirkališču Interlagos doslej ni ravno blestel. njegova najboljša uvrstitev na domači veliki nagradi je tretje mesto, ki ga je leta 2004 dosegel s Ferrarijem, pohvali pa se lahko še s četrtim mestom leta 1994, ko je bil Barrichello voznik moštva Jordan Hart, večinoma pa dirk v Braziliji Rubinho ni končal. Od šestnajstih nastopov v Sao Paulu ima Barrichello kar enajst odstopov, lani pa je zasedel 15. mesto.

Tudi mladi nemški zvezdnik Red Bulla Sebastian Vettel ima z 69 točkami še povsem realne možnosti za osvojitev naslova prvaka, še posebej dejstvo, da je bil na zadnjih dveh dirkah bolj prepričljiv od obeh dirkačev Brawna – v Singapurju je zasedel četrto mesto, na Japonskem pa je zmagal -, pa tako Buttonu kot tudi Barrichellu najbrž ne omogoča mirnega spanca. Za nameček je Vettel s četrtim mestom v dirkalniku moštva Toro Rosso že lani dokazal, da mu saopaulsko dirkališče ustreza, zato obstajajo dobre možnosti, da bo letošnje prvenstvo odločeno šele na zadnji dirki v Abu Dhabiju. Vettla spodbuja tudi njegov slavni rojak Michael Schumacher, ki je na svoji spletni strani zapisal: "Obe prvenstvi sta še odprti in velja se držati mota, ki sem ga tudi sam upošteval celo kariero; boriti se je treba do konca. Prepričan sem, da se bo tudi Sebastian (Vettel) držal tega, saj ima še vedno možnosti za osvojitev naslova prvaka. Že samo to dejstvo je velik uspeh, a verjamem, da bo na naslednjih dveh dirkah naredil vse za uspeh. Matematično je možno še oprav vse, zanj bom stiskal pesti. "

Tako Vettel kot Barrichello si najbrž še najbolj želita, da bi Button v Sao Paulu ostal brez točk, saj bi Anglež že s tretjim mestom dokončno odločil prvenstvo sebi v prid. Če bi namreč Button stopil na oder za zmagovalce, Barrichellu in Vettlu ne bi pomagala niti morebitna zmaga. Ob tem scenariju bi namreč Button Nemca izločil z 91:79 v točkah, če pa bi zmagal Barrichello, pa bi bilo razmerje 91:81 za Angleža in bi lahko Brazilec na zadnji dirki ob idealnem razpletu zgolj še izenačil točkovni izid, kar pa mu ne bi pomagalo, saj bi se naslova prvaka vseeno veselil Anglež, ki je letos zbral dve zmagi več (6). Jenosn Button se mora tako osredotočiti zgolj na osvojitev stopničk, a bo že ta naloga zanj vse prej kot lahka. Button je namreč na stopnička nazadnje stal v Monzi pred dobrim mesecem dni, na preizkušnjah v Singapurju in na Japonskem pa je bil sila neprepričljiv in je osvojil vsega 5 točk, zadnjo zmago pa je dosegel meseca junija v Turčiji.

Pri Red Bullu upajo, da jim bo uspelo ponoviti podvig Ferrarija s Kimijem Räikkönenom, ki je v sezoni 2007 prav na zadnjih dveh dirkah nadoknadil 17 točk zaostanka za Lewisom Hamiltonom in se prvič v karieri okronal z naslovom prvaka, pri Brawnu pa so prepričani, da jim bo do konca sezone vendarle uspelo zadržati prednost. Jenson Button pred dirko v Braziliji vsaj navzven ne kaže živčnosti in samozavestno pravi: "Vsi, ki se borimo za naslov, smo v tem položaju prvič v karieri, zato je pritisk za vse enak. Sem v vodstvu in zato povsem miren, za moja zasledovalca pa je situacija drugačna v tem, da bosta morala voziti bolj agresivno in več tvegati. Sam sicer nisem nikoli vozil zgolj na točke, ampak sem se vedno trudil poseči čim višje. To bom poskušal tudi na zadnjih dveh dirkah sezone."

Sicer pa dirkaški konec tedna v Sao Pulu lahko popestri tudi vreme. Meteorologi namreč napovedujejo tri dni ploh in neviht s temperaturami od 18 do 19 stopinj Celzija.