Peter Kastelic

Ponedeljek,
7. 9. 2009,
9.05

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 7. 9. 2009, 9.05

8 let, 9 mesecev

Zmagi v Ugando in Italijo, Kosoveljeva deveta

Peter Kastelic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Geoffrey Kusuro iz Ugande in domačinka Elisa Desco sta postala letošnja svetovna prvaka v gorskih tekih. V italijanskem Campodolcinu je najboljšo slovensko uvrstitev dosegla Mateja Kosovelj.

Letošnje svetovno prvenstvo je bilo že jubiljeno petindvajseto, potekalo pa je v manj znanem italijanskem smučarskem centru Madessimo severno od Milana. Okoli 330 tekačev iz 35 držav iz štirih celin je na krožni progi, prvenstvo je potekalo v kategoriji ''gor/dol'', uprizorilo pravi gorskotekaški spektakel, ki si ga je ogledalo več tisoč gledalcev, željnih domače zmage. In dočakali so jo v kategoriji članic - kar trojno. Z dvema krogoma po 4,3 kilometa in 275 metri vzponov in spustov v enem krogu je najhitreje (43:39) opravila Elisa Desco, ki je naslovu evropske prvakinje iz leta 2008 dodala še naslov svetovne prvakinje. Drugo mesto si je pritekla Valentina Belotti, presenetljiva tretja pa je bila triinštiridesetletna Maria Grazia Roberti. Mateja Kosovelj je bila z zaostankom minute in 44 sekund deveta, kar je bila tudi najboljša slovenska uvrstitev na prvenstvu. Lucija Krkoč je bila 16., Daneja Grandovec 23. ter Valerija Mrak 37., v ekipni razvrstitvi pa so bile Slovenke odlične pete.

Prevlada Afričanov

Še pred nekaj leti so se porajala vprašanja, ali bi bili afriški tekači konkurenčni najboljšim belopoltim gorskim tekačem, predvsem Novozelandcu Jonathanu Wyattu, ki je kraljeval na gorskih strminah v zadnjem desetletju. Afričani se namreč največjih prvenstvih v gorskih tekih niso udeleževali, v zadnjem obdobju pa se trend spreminja. Na razgibani članski progi, preteči so morali tri kroge, so vsa odličja pobrali prav Afričani. Naslov svetovnega prvaka si je prtekel Ugandec Geoffrey Kusuro (54:51), ki je za slabo minuto prehitel Eritrejca Azeryaja Weldemariama, bron pa je osvojil Ugandec James Kibet. Dvajsetletni Kusuro je tudi odličen tekač na stezi in v krosu. Njegov osebni rekord na 5000 metrov znaša 13:18,38 (Hengelo 2008), letošnje svetovno prvenstvo v krosu pa je končal na 19. mestu. Nastopil je tudi na nedavnem svetovnem prvenstvu v Berlinu, kjer je izpadel v predteku na 5000 metrov. Mitja Kosovelj je bil s 24. mestom ponovno najbolje uvrščeni Slovenec, slovenske barve so zastopali še Peter Lamovec (35. mesto), Uroš Vodopivec (44.), Sebastjan Zarnik (58.), Jože Čeh (81.) in Simon Alič (89.). Ekipno zmago so dosegli Eritrejci, Slovenci pa so bili deveti.

V kategoriji mladincev je zmaga ostala v Italiji, najhitrejši je bil Xavier Chevrier, svetovna prvakinja med mladinkami pa je postala Turkinja Yasemin Can. Najboljša Slovenca sta bila Gašper Bregar z 21. in Kaja Obidič s 16. mestom.

Prihodnje leto SP v Sloveniji

Na kongresu pred prvenstvom so določili tudi gostitelje največjih gorskotekaških prireditev v naslednjih letih. Slovenija je prvič pridobila organizacijo svetovnega prvenstva. Prihodnje leto ga bo gostil Kamnik, tek pa bo potekal na Veliko Planino. V Podbrdu bo leta 2011 potekalo svetovno prvenstvo v gorskem maratonu. V izvršni odbor svetovne zveze za gorske teke (WMRA), ki deluje pod okriljem svetovne atletske zveze IAAF, je bil vnovič potrjen tudi predsednik slovenskega združenja za gorske teke Tomo Šarf.