Torek,
9. 9. 2008,
21.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 9. 9. 2008, 21.13

8 let, 7 mesecev

Vlašićeva znova vesela, Kozmus drugi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Na atletski veliki nagradi v Zagrebu je osmoljenka OI Blanka Vlašić zmagala po nenavadnem razpletu, suvereno je zmagala tudi Jamajčanka Veronica Campbell. Kozmus drugi, Osovnikar peti.

V eni izmed najzanimivejših disciplin na atletski veliki nagradi IAAF-a, v skoku v višino, sta bili dolgo časa povsem izenačeni na prvem mestu Olga Čičerova iz Rusije in domačinka Blanka Vlašič. Vse je že kazalo, da bo tudi Zagrebu (po porazu na OI in finalu zlate lige) ostala brez zmage. Čičerova, dobitnica petih odličij na OI, SP in EP, je z 2,04 m dosegla osebni rekord, na 2,06, kar bi bil ruski rekord, pa je bila neuspešna. Čičerova je skakala dodatne skoke na 2,06 in 2,04 m, nato pa je podpisala, da je druga in Vlašićevi ne bi bilo treba skakati dodatnih skokov za tretjo zaporedno zmago na tem mitingu, kot je sicer storila.

Med devetimi olimpijskimi zmagovalci je bil na mitingu, ki je imel 600.000 evrov proračuna, tudi Primož Kozmus. Začel je s 75,40 m in bil po prvi seriji drugi za Krisztianom Parsom (77,29 m), v drugi pa je prestopil in bil tretji, saj ga je prehitel tudi Italijan Marco Lingua (77,81 m). Pars je nato vrgel 78,37 in 78,82 m, Kozmus pa je še drugič zapored ostal brez rezultata. Slovenski rekorder se je v četrti seriji približal Lingui (77,15 m), v peti pa je prehitel Italijana in se približal vodilnemu Parsu (78,31 m). Madžar je pred zadnjo serijo 'odgovoril' z rekordom mitinga (79,91 m). Kozmus je v zadnjem poskusu vrgel 79,07 m in ostal drugi, Madžar pa je tekmo zaključil z 80,04 m. Pars, zaradi dopinške afere v beloruskem taboru bo verjetno dobil olimpijsko srebro, čeprav je bil v Pekingu na tekmovališču 'šele' četrti, je v tej sezoni edini premagal Kozmusa in to na evropskem pokalu sredi junija v Carigradu.

"Pars je zelo konstanten in na današnji tekmi bi moral resnično dobro 'zadeti' met, da bi ga lahko premagal. Bil je boljši, kar je dokazal z metom prek 80 metrov. Upam, da bo konec tedna na svetovnem finalu Stuttgartu obratno," je dejal Primož Kozmus, ki bo v sredo nastopil na domačem stadionu v Brežicah.

Dopust za Matica

Nesta Carter, član zmagovite olimpijske jamajške štafete 4 X 100 m, je bil prepričljivo najhitrejši na 100 m (10,23), saj je drugouvrščeni Američan Rodney Martin (10,41) zaostal za skoraj dve desetinki. Osovnikar je od teka pričakoval več. "Želel sem si, da bi na svoji zadnji tekmi v sezoni tekel hitreje. Tako kot na OI v Pekingu pa sem 'trznil' že na startu in po slabem začetku več nisem mogel iztržiti. Sedaj me čaka počitek in dopust na Tajskem," je dejal Matic Osovnikar, ki je po sedmem mestu na SP lani v Osaki letos v olimpijski sezoni pričakoval več, vendar se mu v Pekingu na OI ni uspelo vrstiti v polfinale in izboljšati slovenskega rekorda.

"Izjemno veliko sem vložil v trening in spomladi 'podiral' osebne rekorde. Potem pa v sezoni na stezi vsega tega dela nisem unovčil. Poškodba gležnja se mi je vlekla v sezoni zelo dolgo vlekla, poleg tega pa se mi je gotovo poznala odločitev, ko sem predčasno končal letošnjo zimsko dvoransko sezono. V njej sem imel slabše čase, kot običajno. V prihodnji zimi bom veliko več tekmoval in se dvoranske sezone že zelo veselim," je ocenil sezono Osovnikar.

Kubanka Yipsi Moreno je s tretjim izidom sezone na svetu zmagala v ženskem metu kladiva (76,62 m), 16-letna Brežčanka Barbara Špiler pa je bila s 56,77 m deveta, prav toliko pa je bilo tudi slovenskih predstavnikov na mitingu. Deveti, Boštjan Buč (Velenje), je odstopil v teku na 3000 m, kjer je kenijske favorite pred 9.000 gledalci na stadionu Mladosti presenetil belopolti Američan Matthew Tegenkamp (7:40,90).

Rusinja Svetlana Kljuka je bila prva na 1000 m z najboljšim izidom sezone na svetu (2:38,02), Sonja Roman (Maribor 98) pa je bila peta (2:40,50). Tek se je začel v dokaj počasnem ritmu. "Pričakovala sem, da bo tek hiter in da mi ne bo treba teči na čelu kolone, kar se je potem zgodilo. V zadnjih 100 m pa mi je povsem pobralo moči. Po dveh tekmah, ko sem bila zadolžena za narekovanje ritma, sem potrebovala 'pravo' tekmo. Nastopila bom še v Šanghaju na Kitajskem (20. septembra) in v Daeguju v Južni Koreji (25. septembra)," je povedala Sonja Roman.

Zmaga Kranjca

Matija Kranjc (Mass) pa je zmagal v metu kopja (71,48 m) v konkurenci petih Hrvatov in enega Srba. Kranjc je v prvi seriji edini kopje vrgel prek 70 m (70,61), s to daljavo pa je vodil tudi po polovici tekmovanja. Po prestopu v četrti seriji je vrgel 71,48 m in končal tekmovanje, saj je drugouvrščeni Hrvat Goran Vukovič za njim zaostal za točno en meter.