Nedelja, 20. 7. 2008, 18.03
8 let, 7 mesecev
Veitova le stotinko pod rekordom
Veitova je le za dve stotinki zaostala za slovenskim rekordom, ki ga je Merlene Ottey, ena najuspešnejših atletinj v zgodovini atletike, dosegla 23. avgusta 2004 v Atenah (22,72). Že v polfinalu s 23,14 (veter +1,0 m/s) dosegla normo B (23,20) za olimpijske igre v Pekingu. "Ko sem v polfinalu dosegla prvi cilj in normo B, sem 'zakrčen' tek v finalu nadomestila s sproščenostjo. Zato sem dosegla rezultat, ki sva ga s trenerjem Robertom Rudeličem tudi pričakovala. Sedaj sem v zelo dobri formi, toda tudi lani sem na univerzijadi v Bangkoku dosegla najboljši izid sezone prav svoji na največji tekmi sezone. Upam, da bom letos na OI izboljšala rekord Otteyjeve," se je smejalo Sabini Veit.
Brežičan Primož Kozmus (Fit) je kladivo za zanesljiv naslov prvaka zalučal 77,86 m in je bil po nastopu zadovoljen, ker ni imel težav s poškodbo kolena. "Veseli me, ker je moje koleno zdržalo. Sedaj imam še štiri tedne pred svojo tekmo na OI, da s prepotrebnimi meti izboljšam tehniko. Zato je tudi kladivo letelo v levo stran, metal sem namreč na moč," je dejal Primož Kozmus, ki bo v torek odšel na Bjelolasico.
Ratejeva zadovoljna
Sara Orešnik (Olimpija) je s 56,70 sedem stotink zaostala za slovenskim rekordom Mete Mačus (56,63, 1. julija 2002 v Ljubljani) ter z osebnim rekordom le za 20 stotink sekunde zgrešila olimpijsko normo B. Le stotinka več, 21 stotink, pa je do norme A (20,59) na 200 m manjkalo Janu Žumru (Mass). Tina Šutej (Mass) je v skoku s palico preskočila 4,10 m, na 4,30, kar bi bil izenačen slovenski rekord in olimpijska norma B, pa je letvico trikrat podrla.
Z dobro formo se je predstavila tudi Martina Ratej (Šentjur) v metu kopja (58,04 m), Sonja Roman (Maribor 98), olimpijka v teku na 1500 m, pa je slavila na 800 m (2:04,13). "Opravila bom dvodnevne priprave, potem pa v četrtek odšla že na pot na OI. Tam pričakujem bistveno izboljšanje osebnega rekorda," je dejala Sonja Roman. Po tekmi v metu kopja se je smejalo tudi Martini Ratej: "Dovolj zgodaj sem dosegla olimpijsko normo, da sem se lahko dobro pripravila. Pred DP sem končala zadnji ciklus treningov, zato sva s trenerjem danes načrtovala še kakšen meter manj, kot sem ga dosegla. Fizično in tehnično sem dobro pripravljena, manjka le še poskok pred izmetom."
Šestakova predčasno končala
Rožle Prezelj (Kanj) je v skoku v višino prepričljivo zmagal z 2,24 m, na 2,27 m pa je bil neuspešen. Troboj v skoku v daljino se je že po drugi seriji spremenil v dvoboj med Nino Kolarič in Snežano Rodič, saj je v zaletu svojega drugega poskusa zaradi krča v desni mečni mišici Marija Šestak (Mass), sicer ena izmed favoritinj za visoka mesta na OI v Pekingu v troskoku, letošnje DP že končala. Šestakova, ki je po tekmi dejala, da bo šele v ponedeljek videla, če ne gre za poškodbo, je v svojem edinem veljavnem poskusu pristala pri 6,31 m. Rodičeva je začela s 6,20 in 6,24 m, te druge serije pa pozneje ni več izboljšala in je končala na tretjem mestu,
Kolaričeva je v uvodnih serijah prestopila, drugič se je zelo približala svojemu državnemu rekordu. V tretji seriji je morala zato skočiti zanesljivo, saj bi v primeru tretjega prestopa ostala brez rezultata in bi predčasno končala DP brez pričakovanega naslova. Tudi v četrti seriji je prestopila, nato pa je našla pravi začetek zaleta in DP končala s 6,60 (+1,0 m/s) in 6,68 metra (+1,9 m/s).
"Sem precej hitrejša, kot sem bila konec junija na Ptuju, ko sem dosegla državni rekord. Nastopila sem iz 'polnega' treninga in nisem pričakovala, da bom tako hitra. Zato sem tudi delala prestope, kar sicer ni zame značilno. Vesela sem, ker sem ne glede na težko obdobje treningov še vedno zelo uspešna," je sijala od veselja Nina Kolarič.