Torek,
2. 9. 2008,
17.56

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 9. 2008, 17.56

8 let, 7 mesecev

Slovenska atletika dosegla nov mejnik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Atletska zveza Slovenije (AZS) je pripravila srečanje s slovenskimi atletskimi olimpijci, ki so se ga udeležili praktično vsi na čelu s Primožem Kozmusom.

Njegovo zlato odličje v metu kladiva je prvo zlato olimpijsko odličje v zgodovini slovenske atletike.

"Na prvih olimpijskih igrah sem bil 38. in na letošnjih OI na Kitajskem ni nihče začel tako slabo, kot sem jaz v Sydneyju leta 2000. Dejstvo je, da imamo na AZS zelo dobro urejene razmere in nam športnikom preostane le, da treniramo in nastopamo. Žal zaradi številnih sprejemov in intervjujev zdaj nisem imel pravega časa za počitek in trening, zato mi je trener Vlado Kevo že dal 'ultimat' in imam le še dva dni časa za druge stvari, preden sem bom začel ponovno pripravljati za svetovni atletski finale sredi septembra v Stuttgartu," je dejal Primož Kozmus, ki je iz rok predsednika AZS dobil spominski sliki ter ček za 10.000 evrov kot denarno nagrado AZS za zlato na OI. Kevo je dobil ček za 5.000 evrov.

"Čez štiri leta bo finalnih uvrstitev še več"

"Letošnje OI v Pekingu so bile najuspešnejše v zgodovini slovenske atletike in krona mandata vodstva zveze. Poleg zlatega odličja Primoža Kozmusa so dosegli še nekaj vrhunskih izidov, prisotna pa je bila velika borbenost, saj ni niče odstopil. Čez štiri leta bo finalnih uvrstitev še več, kot na letošnjih OI, saj bo večina udeležencev letošnjih OI nastopila tudi čez štiri leta v Londonu. Pojavilo se je vprašanje, če je smiselno pošiljati na OI tako veliko število naših atletov. Tako kot celotna AZS menim, da A in B normo določa Mednarodni olimpijski komite (MOK) in Mednarodna atletska zveza (IAAF) in če jih naši atleti izpolnijo, imajo vso pravico do olimpijskega nastopa. Poleg tega je bila po medaljah na OI slovenska atletika na 16. mestu med 204 udeleženkami in na 33. mestu po številu uvrstitev v finale. V Evropi je bila po medaljah na devetem mestu, po finalnih uvrstitvah pa na 14. mestu. To mesto smo dosegli tudi na evropskem ekipnem pokalu v Carigradu. Poziv Kozmusa po urejanju statusa vrhunskih športnikov je padel na plodna tla. AZS tako kot sindikat športnikov podpira njegov poziv. Žal še nimamo dvestometrske pokrite steze in upam, da bomo tudi v tem pogledu napredovali," je uvodoma dejal Peter Kukovica.

"Športniki se ne dopingirajo sami ..."

Kevo je dejal, da je potrebno v Sloveniji podpreti tudi trenerje. "Drugače ne bo nobenih rezultatov, saj je šport posel, ki ne dovoljuje nobenih improvizacij," je dejal Vladimir Kevo.

Primož Heinz, predsednik nadzornega odbora AZS, je opozoril na možnosti, ki že zdaj obstajajo za izboljšanje položaja športnikov in pozval vlado in Olimpijski komite Slovenije, da storijo še več za urejanje razmer. Heinz je opozoril, da je potrebno pri jemanju prepovedanih poživil razširiti obzorja, "saj se športniki ne dopingirajo sami, ampak pri tem nečednem početju sodeluje veliko ljudi."

Na srečanju so manjkali le Sonja Roman zaradi nastopa v Lozani, Martina Ratej zaradi službenih in družinskih obveznosti ter Jure Rovan, ki je v disciplinskem postopku. Predsednik strokovnega sveta Martin Steiner je Rovanov incident na OI, ko je polil komentatorja TV Slovenija, ocenil kot povsem neprimeren, "čeprav je bil vzrok za to dejanje žaljiv komentar novinarja."