8 let, 8 mesecev

atletika

Četrtek, 23. 7. 2015, 14.48

Šest slovenskih mladinskih medalj v dveh tednih

Slovenski atleti in atletinje so v dobrih dveh tednih dosegli šest medalj in še sedem finalnih uvrstitev na velikih mladinskih tekmovanjih.

Predsednik strokovnega sveta Atletske zveze Slovenije (AZS) Martin Steiner je šest medalj slovenskih atletov in atletinj ocenil kot velik uspeh. "Šest medalj smo osvojili na zadnjih mladinskih tekmah, to so uspehi, ki jih bo to težko ponoviti. To je tudi obveznost, da nadaljujemo in uspehe nadgradimo. Ne gre pa pozabiti na prizadevanje vseh trenerjem, ki s športniki trdo delajo. Dokazali ste, da sodimo v svetovni vrh. Zato sem prepričan, da bomo uspešni tudi v prihodnjih letih. Atletska zveza Slovenije podpira približno 100 tekmovalcev različnih starostnih kategorij. V najmlajših v obliki priprav, najboljše pa v obliki denarnih prispevkov za priprave. Pred dvema letoma smo oblikovali ekipo za Rio in izmed štirih je trojica dosegla že izjemne uspehe, njim pa se je pridružilo še nekaj mladih, kot je Luka Janežič. Pričakujemo, da bodo kljub mladosti sestavljali jedro na OI prihodnje leto. Prav zato bo zveza še več poudarka in denarja namenila generacijam, ki prihajajo. Od 20 do 30 odstotkov zneska, ki jih namenimo atletom, pa dobijo tudi njihovi trenerji. Letos smo za izvedbo priprav tekmovalcev namenili 180.000 evrov, z izvedbo tekmovanj in denarnimi nagradami pa bo ta številka še več kot še enkrat višja," je povedal predsednik Atletske zveze Slovenije (AZS) Gregor Benčina. Rennerju je izročil denarno nagrado zveze za njegovo uvrstitev v olimpijsko ekipo Rio, četudi norme za OI še ni izpolnil.

Robert Renner, na EP do 23 let je osvojil zlato medaljo, je dejal: "Moj cilj je, da bi že na državnem prvenstvu konec tedna v Novi Gorici izpolnil normo za SP. Imam skupaj še tri tekme, da dosežem ta cilj. S tem bi dosegel piko na i v moji letošnji tekmovalni vrnitvi po nekaj sušnih letih in težavah, ki so mi preprečevale, da bi iz mlajših mladinskih vrst nadaljeval z vrhunskimi uvrstitvami."

"Vesel sem, da so mi letos uspeli trije teki pod 46 sekundami. Čaka me še državno prvenstvo in nastop na SP v Pekingu. Še lani bi se komu nasmejal, če bi mi rekel, da bom nastopil v Pekingu, pa bom tudi na svoje presenečenje sodeloval na SP. To je moja najboljša sezona do zdaj in si želim, da bi moja kariera podobno potekala tudi naprej," je povedal Luka Janežič, prav tako bronast na EP do 23 let Žan Rudolf pa je pojasnil: "Ta sezona je bila zame psihično zelo naporna. Dve tri leta nisem dosegal kakšnih posebnih izidov zaradi poškodb in težav z zdravjem. Vse to se je zdaj umirilo in sezona je bila izvrstna, četudi še ni končana in bom skušal kar največ narediti tudi v Pekingu."

Edino slovensko odličje na mlajšem mladinskem SP je v Kolumbiji osvojila Maja Bedrač

Zlato je na mladinskem EP osvojil tudi Matija Muhar: "Konec prihodnjega tedna si želim osvojiti državni članski naslov. Matija Kranjc, ki je slovenski rekorder, je še kakšen meter pred mano in bo še zelo pestro. Obenem upam, da bom izpolnil normo in nastopil na olimpijskih igrah prihodnje leto." Tako kot Muhar je za odličje mladinski državni rekord popravila Veronika Domjan: "Upam, da bo prihodnje leto še bolj uspešno, kot letošnje. Letošnje je bilo čarobno, izpolnila sem vse, kar sem načrtovala. Tako na atletski stezi kot v šoli, saj sem se vpisala tudi na fakulteto."

Edino slovensko odličje na mlajšem mladinskem SP je v Kolumbiji osvojila Maja Bedrač: "Pričakovala sem finale. Bilo je zelo napeto, do zadnjega sem morala čakati. Prav v zadnji seriji sem prišla do bronaste medalje. Vesela sem te uvrstitve, ker bi se lahko tudi drugače končalo. Nastopila pa bom še na poletnem evropskem festivalu mladih v Tbilisiju, kjer si prav tako želim nastopa v finalu ter medalje."

Nekateri izmed njih bodo tekmovali tudi na avgustovskem svetovnem članskem prvenstvu

Evropsko prvenstvo za mlajše člane v Talinu v Estoniji se je za slovensko atletsko odpravo končalo s tremi medaljami in še dvema finalnima nastopoma. Robert Renner je v soboto osvojil naslov evropskega prvaka, kar je pred njim uspelo le Rožletu Prezlju v Amsterdamu leta 2001.

Slovenski uspeh sta v Estoniji s stopničkami dopolnila Luka Janežič (400 m) in Žan Rudolf (800 m) z bronastima medaljama. Maruša Mišmaš je na 3000 metrih z zaprekami osvojil peto mesto, Joni Tomičič Prezelj je bila na 100 metrih z ovirami 11., Blaž Marn pa v metu kopja 12.

Jeseničan Matija Muhar je v metu kopja osvojil zlato medaljo na mladinskem evropskem prvenstvu na Švedskem. Evropski mladinski naslov si je priboril z 79,20 metra, s tem pa je tudi krepko izboljšal svoj slovenski mladinski rekord. Veronika Domjan iz Zavrča je dan pred tem v metu diska osvojila srebrno medaljo. Z metom 56,63 metra je prav tako izboljšala svoj mladinski slovenski rekord.

Maja Pogorevc je v teku na 400 metrov zasedla četrto mesto, Eva Mustar pa je v finalu troskoka končala na sedmem mestu. V finalu je nastopila tudi ženska štafeta 4 x 400 metrov v postavi Maja Pogorevc, Anita Horvat, Julija Praprotnik in Ina Rojnik.

V kolumbijskem mestu Cali je na svetovnem prvenstvu za mlajše mladince ptujska atletinja Maja Bedrač v skoku v daljino osvojila bronasto medaljo. V finalu sta nastopili tudi dve brežiški atletinji. Lara Omerzu je v skoku v višino zasedla deveto mest, Nastja Modic pa je osvojila 11. mesto v skoku s palico.