22.51

6 let, 7 mesecev

Četrtek, 1. 9. 2011, 22.51

Ratejeva sedma v vrhunskem obračunu

Sedmi dan svetovnega prvenstva v atletiki je Martina Ratej osvojila sedmo mesto v meta kopja (61,65 m). Marina Tomič je izpadla v kvalifikacijah teka na 100 m z ovirami.

Martina Ratej je v izjemnem finalu v metu kopja zasedla sedmo mesto z rezultatom 61,65 metra, ki ga je dosegla v peti seriji. Ratejeva je imela le še dva veljavna poizkusa (58,87 in 60,58 m). Dobitnice medalj so bile tokrat prepričljivo boljše. Rusinja Marija Abakubova je slavila zmago z rekordom svetovnih prvenstev ter najboljšim izidom sezone na svetu 71,99 metra. Le 41 cm manj (71,58 m) je poletelo kopje svetovne rekorderke, Čehinje Barbore Špotakove, Južnoafričanka Sunette Viljoen pa se je velila brona z novim afriškim rekordom 68,38 m. Brez odličja je na četrtem mestu ostala ena glavnih favoritinj, Nemka Christina Obergföll, ki je bila četrta (65,24 m).

Moški skok v daljino je bil odločen že po dveh serijah, saj nihče od tekmovalcev kasneje ni več izboljšal svojega dosežka. Američan Dwight Phillips je očitno rojen za velika tekmovanja, saj mu je uspelo ubraniti naslov, čeprav je v Daegu prišel šele s sedmim izidom sezone. Phillips ima sedaj v lasti že štiri zlate medalje s SP.

Njegov najdaljši skok je po idealnem odrivu, kjer je tekmecem 'podaril' zgolj en centimeter, meril 845 cm. Avstralec Mitchell Watt je bil drugi (833 cm), Ngonidzashe Makusha pa tretji (829 cm).

Mladi Nemec David Storl si je naslov svetovnega prvaka v suvanju krogle priboril v zadnjem poizkusu, ko je krogla poletela 21,78 metra daleč. Srebro je osvojil Kanadčan Dylan Armstrong (21,64 m), bron pa Belorus Andrej Miknevič (21,40 m). Presenetljivo so brez odličja ostali ameriški orjaki.

Izjemen je bil tudi prvi štafetni obračun prvenstva. Pomerili so se moški v teku na 4 x 400 metrov, ob zadnji predaji pa ni bilo še nič odločenega. Zadnji je za ZDA tekel LaShawn Merritt, ki je šele v ciljni ravnini uspel prehiteti Južnoafričana L.J. Van Zyla in Jamajčana Leforda Greena, ter se skupaj z Gregom Nixonom, Bershawnom Jacksonom in Angelom Taylorjem veselil zlata (2:59,31).

Campbell-Brownova pred Američankami

Eden vrhuncev sedmega dne je bil finalni tek deklet na 200 metrov, kjer je ameriškim šprinterkam presenečenje pripravila Jamajčanka Veronica Campbell-Brown, ki je zmagala s časom 22,22. Druga je bila prvakinja na najkrajši razdalji, Američanka Carmelita Jeter (22,37), tretja pa njena rojakinja Allyson Felix (22,42), ki je prav tako osvojila že drugo medaljo na prvenstvu. V teku na 400 metrov je bila namreč srebrna.

Kenijka Vivian Cheruiyot je izpolnila obljubo in osvojila dvojno tekaško krono na prvenstvu. Po zmagi na 10.000 metrov je bila najhitrejša tudi v teku na 5000 metrov, ciljno črto pa je prečkala v času 14:55,36. Kenijski uspeh je dopolnila Sylvia Kibet z drugim mestom (14:56,21), etiopsko čast pa je vsaj delno ohranila Meseret Defar z bronasto medaljo (14:56,94).

Tomičeva brez polfinala

Sedmi dan je bila aktivna še ena slovenska predstavnica. Marina Tomič je nastopila v drugi kvalifikacijski skupini teka na visokih ovirah.

S časom 13,36 je zasedla peto mesto v skupini ter skupno 27. čas, kar ni bilo dovolj za preboj v polfinale.