Petek,
6. 6. 2008,
16.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 6. 2008, 16.42

8 let, 7 mesecev

Justin Gatlin dobil štiriletno prepoved

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriški sprinter Justin Gatlin je zaradi dopinga dobil štiriletno prepoved nastopanja, je odločilo Mednarodno arbitražno razsodišče za šport (CAS) v Lozani. Kazen je začela teči 25. julija 2006.

Gatlin, olimpijski zmagovalec iz Aten (100 m) in dvakratni svetovni prvak v sprintu leta 2005 v Helsinkih, je 30. julija leta 2006 priznal, da je bil pozitiven na dopinškem testu. Imel je povišano raven testosterona zaradi jemanja steroidov. Bil je varovanec trenerja Trevorja Grahama, ki je nekdaj vodil tudi Tima Montgomeryja in Marion Jones, ki sta bila prav tako kaznovana zaradi dopinške afere Balco.

Gatlin je želel nastopiti že na letošnjih ameriških kvalifikacijah za olimpijske igre v Pekingu, kjer bi branil zlato na 100 m. Tekač na 100 in 200 metrov je bil pozitiven na dopinškem testu, ki so za izvedli na mitingu 22. aprila leta 2006 v Kansasu. Zato je konec januarja letos na CAS vložil pritožbo na štiriletno prepoved nastopanja, ki jo je dobil zaradi pozitivnega dopinškega testa.

Ameriška arbitraža je že zmanjšala njegovo kazen za polovico, z osmih na štiri leta. Njegov odvetnik Maurice Suh, ki je zastopal tudi kolesarja Floyda Landisa, je skušal zmanjšati kazen še za dve leti. Gatlin je kot povratnik dobil osemletno prepoved nastopanja, grozila pa mu je dosmrtna prepoved; leta 2001 so pri njem na ameriškem mladinskem prvenstvu že našli sledi amfetaminov.

Mednarodna atletska zveza (IAAF) je tedaj Gatlina kaznovala z dvema letoma prepovedi nastopanja, ki je bila pozneje skrajšana na eno leto. Zaradi sodelovanja s preiskovalci je pri drugem primeru odkritega dopinga namesto dosmrtne dobil osemletno prepoved tekmovanja, brisali pa so mu tudi vse dosežke, ki jih je postavil po pozitivnem testu vključno s svetovnim rekordom, ki ga je dosegel 12. maja 2006 v Dohi, ko so mu namerili 9,766 sekunde in pozneje spremenili v 9,77 sekunde.