Petek, 11. 4. 2008, 17.17
8 let, 7 mesecev
Dr. Čurinova: Testi Čeplakove sporni
Priznana slovenska biokemičarka in imunologinja, ki je na omenjenem zavodu predstojnica centra za razvoj in izdelavo diagnostičnih reagentov, je kot nevtralna strokovnjakinja sodelovala v dopinški aferi Jolande Čeplak, ki je bila spoznana za krivo jemanja nedovoljenih poživil, umetnega eritropoetina (EPO).
Čerinova je bila prisotna tudi na zadnji maratonski seji disciplinskega senata Atletske zveze Slovenije (AZS), po kateri ni želela dajati izjav, tokrat pa so novinarji prišli na svoj račun. "Po zadnji seji sem imela zelo dober občutek. Zdelo se mi je, da me senat razume in bo upošteval moje pripombe," je bila po odločitvi senata v zgodnjih jutranjih urah 27. marca nekoliko razočarana dr. Vladka Čurin Šerbec, ki pa se zaveda, da v komisiji niso strokovnjaki na tem področju in morajo zaupati v laboratorije, ki pa niso nezmotljivi.
Rok reagenta je bil pretečen
Postopek dopinškega testa poteka v treh korakih. Najprej se izvede presejalni test A, drugi korak je potrdilni test A in nato, na željo športnika, še test B. "Pri Jolandi je bil presejalni test sumljiv, potrdilni test pa je bil izveden z metodo, ki jo uporabljata le dva laboratorija, kar je sporno. Poleg tega je bil rok reagenta pri presejalnem testu pretečen in se ga ne bi smelo uporabljati. O tem sem govorila s sedmimi strokovnjaki in vsi so se strinjali, da je to napaka, zato je zame tak test neverodostojen in ne daje rezultata. Obstajajo določeni standardi, ki jih je treba spoštovati, ne vem pa, ali ima francoski laboratorij pri tem kakšno 'varovalko', ki je ne poznam," je svoj pogled novinarjem predstavila Čurinova, ki pravi, da so bili v francoskem laboratoriju zelo skrivnostni in tudi malo nesramni.
Ker gre za strokovne zadeve, ki marsikomu niso razumljive, Čurinova vseh podrobnosti ni želela predstavljati, je pa večkrat poudarila, da so jo številne stvari zmotile. Predvsem pretečeni rok reagenta in sporna metoda. "Zanimivo je, da je bil Španec Iban Mayo testiran v istem laboratoriju kot Čeplakova, njegov vzorec B pa so poslali drugam, kjer je bil negativen, kolesar pa je bil oproščen," je o sporni metodi francoskega laboratorija še dodala strokovnjakinja, ki je sodelovala tudi pri primeru Helene Javornik, ki je bila oproščena. Javornikova je imela v vzorcu zaradi prevelike izčrpanosti veliko koncentracijo proteinov, v takem primeru pa test ne velja. V primeru Čeplakove jih, po besedah Čurinove, sploh niso izmerili.
Vprašljiv je tudi transport vzorca, ki lahko potuje 72 ur, nihče pa ne ve, kaj se ta čas z njim dogaja. Prav zaradi napak v transportu je bil oproščen kenijski atlet, ki tekmuje za reprezentanco ZDA Bernard Lagat.
Dopinški primer Jolande Čeplak je zaključen, kot kaže pa je imela atletinja tudi veliko smole. "Če bi bila Jolanda v Ljubljani (Čeplakova je bila v času odvzema vzorca v Monaku, kjer ima stalno prebivališče, glede na lokacijo pa je dodeljen laboratorij, op.p.), bi se stvari zagotovo končale drugače," je prepričana Čurinova, ki kot edini preostali obrambni mehanizem svetovne rekorderke vidi v nadaljnjih treningih in vrnitvijo na atletske steze, s katero lahko dokaže, da je lahko še boljša.