Atletika

Grant Holloway s četrtim časom v zgodovini, Thompson z devetim

Grant Holloway | Grant Holloway je tekel četrti najhitrejši čas v zgodovini. | Foto Reuters

Grant Holloway je tekel četrti najhitrejši čas v zgodovini.

Trikratni svetovni prvak Grant Holloway je v Eugenu, kjer so si na prvenstvu ZDA in kvalifikacijah za olimpijske igre vodilni v zagotovili polfinalu na 200 m, z 12,86 sekunde na 110 metrov z ovirami dosegel prepričljivo najboljši izid sezone na svetu. V edinem finalu večera na tekaški stezi je Holloway tekel četrti najboljši čas v zgodovini discipline.

Njegov rojak Devon Allen je leta 2022 tekel 12,84, Holloway pred tem že v 12,81 na tem istem stadionu Haywardfield v polfinalu olimpijskih kvalifikacij ZDA leta 2021, še en Američan Aries Merritt pa je 12,80 v Bruslju leta 2012 postavil svetovni rekord.

V popolnem vetru v mejah dovoljenih 2,0 metra na sekundo je tek na 110 m ovire ponudil eno najboljših prestav v zgodovini, Freddie Crittenden je osvojil 2. mesto z 12,93, Daniel Roberts tretje z 12,96. Brez IO so ostali Cordell Tinch, četrti na tekmi, kljub času 13,03, Ja'Qualon Scott (13,09) in Cameron Murray (13,15).

Dobitnica bronaste olimpijske medalje na OI Gabby Thomas je v polfinalu dosegla najboljši rezultat na svetu na pol stadionskega kroga v 21,78 sekunde (veter 1,4 m/s). Kraljica teka na 100 metrov Sha'Carri Richardson je za zmago v svoji skupini prečkala ciljno črto v 21,92 sekunde (+1,8 m/s), s čimer je izenačila svoj osebni rekord, ki ji je lani poleti prinesel bron v tej disciplini na svetovnem prvenstvu v Budimpešti.

Noah Lyles | Foto: Reuters Noah Lyles Foto: Reuters

Med atleti je navdušil trikratni svetovni prvak (100, 200 in 4x100 m) Noah Lyles z 19,60 sekunde ob premočnem vetru (+2,5 m/s). Olimpijski podprvak na 200 m Kenny Bednarek je tekel 19,96 (+0,7 m/s), dvakratni svetovni prvak Erriyon Knighton 19,93 (+0,3 m/s), brez težav se je v nadaljevanje prav tako uvrstil Christian Coleman z 19,89 (+2,5 m/s).

Thompson najhitreje na 100 m v tej sezoni

Jamajčan Kishane Thompson je na domačih olimpijskih kvalifikacijah v Kingstonu z najhitrejšim časom sezone na svetu, 9,77 sekunde, zmagal v teku na 100 metrov in tako postal deveti najhitrejši v zgodovini.

Dvakratni finalist svetovnega prvenstva Oblique Seville je bil drugi z 9,82, bronasti na dvoranskem SP na 60 m Ackeem Blake pa je končal tretji z 9,92. Thompson šele drugo sezono nastopa med člani in pred pred jamajškim prvenstvom sploh ni tekmoval.

"Trener mi je rekel, naj tečem samo prvih 60 metrov, nič več, potem naj se izklopim," je dejal Thompson, ki je sedaj četrti najhitrejši Jamajčan za Usainom Boltom, Yohanom Blakeom in Asafo Powellom.

Shericka Jackson, svetovna prvakinja v teku na 200 metrov, je po slabem začetku zmagala v teku na 100 m in s časom 10,84 v cilj prišla pred Tio Clayton (10,90) in dvakratno olimpijsko zmagovalko Shelly-Ann Fraser-Pryce (10,94).

Malik James-King je zmagal na 400 m z ovirami s časom 47,42, v ženski konkurenci je bila Rushell Clayton najhitrejša z 52,51, kar je drugi najboljši čas sezone.