Ponedeljek,
9. 8. 2010,
13.56

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 9. 8. 2010, 13.56

8 let, 8 mesecev

Slovenski primer presedan v Evropi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po besedah Rada Pezdirja je evropska komisija začela spremljati primer preplačila električne energije.

"Spremlja predvsem, kako se bo stvar rešila brez instrumenta množične tožbe, in zato lahko slovenski primer velja za presedan tudi v Evropi," je na začetku tiskovne konference pojasnil predsednik društva za povračilo preplačane električno energijo, to je prejelo že več kot 50 tisoč pooblastil, Rado Pezdir. Elektro Gorenjska, Maribor in Primorska zavrnili zahtevke Kot je znano, so do danes zahtevke odvetniške družbe Matoz, ki zastopa odjemalce oziroma društvo, zavrnili v družbah Elektro Gorenjska, Maribor in Primorska, "medtem ko uradnih odgovorov iz Elektro Ljubljana in Celje še nimamo", je dejal Franci Matoz. "Ti distributerji ne priznavajo naših zahtevkov, a moram povedati, da niso zavrnili mene, temveč zahtevke odjemalcev. Odločitev je pravno neutemeljena. Dejstvo je namreč, da elektropodjetja priznavajo obstoj nekih terjatev, zato bi morali opredeliti višino zahtevka za vsakega posameznika. A ker so zahtevke zavrnili, aktivnosti ne moremo ustaviti," je dodal Matoz in napovedal, da bodo prvih 520 tožb zoper Elektro Gorenjska vložili po sodnih počitnicah, 15. avgusta. Kot je pojasnil Pezdir, aktivnosti nadaljujejo tudi zato, ker jim še nihče ni povedal, koliko denarja bodo vrnili posamezniku, ne strinjajo pa se niti z oceno, do kdaj naj bi trajalo obdobje, ko bi bili dolžni poračunati preplačano elektriko.

Z drugimi elektropodjetji, torej z Elektro Ljubljana in Celje, ki še nista zavrnili zahtevkov, se bodo pogajali še izključno o višini stroškov zahtevkov. Kot je pojasnil Matoz, se ne morejo pogajati, koliko in kako bodo vračali preplačila, če podjetja še niso izračunala posameznih zahtevkov. Kot navaja Matoz, je bila višina stroškov postavljena pavšalno in bodo ti predmet pogajanj, "del bodo dobili odjemalci, del pa odvetniška pisarna". Podatki morajo biti konkretni za vsakega odjemalca posebej. Poleg tega, pravi Pezdir, ostaja sporna tudi podražitev, ki so jo distributerji izvedli, potem ko je sklep o dvigu cen postal ničen: "Dvig cen distributerjev v razmiku nekaj mesecev, o katerem urad za varstvo konkurence ni presojal, prav tako ni bil zakonit." Šestodstotna podražitev naj bi po navedbah elektrodistributerjev trajala različno dolgo, od deset do 14 mesecev, medtem ko je za Matoza in društvo relevantnih 15 mesecev.

"Elektropodjetja so slabi gospodarji" Distributerji bodo imeli nižje stroške, če se bodo poravnali, kot če se bodo odločili za sodno pot, je prepričan Matoz, a bo o višini stroškov v zadnjem primeru odločalo sodišče. "Elektropodjetja so slabi gospodarji. Imela so priložnost, da denar vrnejo takoj po sodbi vrhovnega sodišča, pa tega niso storila. Tudi ne potem, ko smo jih javno opozorili, da bodo nastali stroški. Očitno je, da ne znajo urediti nevzdržnega stanja. A ker gre za državna podjetja, teh stroškov nihče ne bo kril iz svojega žepa," je še prepričan Pezdir.