Današnji čas verniku postavlja veliko izzivov, se strinjajo predstavniki verskih institucij. Ne strinjajo se v tem, ali je bilo nekoč lažje biti veren kot danes.
"Vernik je vedno isti. V času Mohameda ali danes," pravi Nevzet Porić iz slovenske islamske skupnosti. "Tisti, ki iskreno veruje, se ne more pretvarjati."
"Vsebina vere se ni spremenila, pač pa Cerkev v zgodovini prihaja do novih spoznanj. Spreminja se način izražanja vere," ugotavlja Andrej Saje iz tiskovnega urada slovenske škofovske konference.
Bolj religiozni
Katoliška cerkev je v zadnjih dveh tisočletjih močno zaznamovala svet. Katoliška vera je bila prepletena z vsemi vidiki življenja. Bila je množična, a to je pomenilo tudi njeno poplitvenje, razlaga Saje.
Danes je odločitev o verovanju samoumevna za precej manj ljudi. Pogosteje je to osebna in zavestna odločitev posameznika.
"To je potrebno tudi zaradi osebne orientacije v času zunanje zmedenosti, negotovosti in nepredvidljivosti. Le osebno verni posamezniki so na poti vere lahko drug drugemu v resnično pomoč in oporo," pravi Saje. Opaža, da so ljudje "na nek način vedno bolj religiozni, njihova vernost pa ni nujno povezana z inštitucijo".
Evangeličanski škof Geza Erniša meni, da ima zavestna osebna odločitev, "sprejeta s srcem", za posameznika globlji pomen, je trdnejša in mu nudi večjo oporo v vsakdanjem življenju, kot če vero sprejme avtomatično.
Danes je težje biti vernik
"Današnji čas zahteva več žrtvovanja pri prakticiranju vere. Danes je težje biti pravi vernik kot nekoč," meni Porić. Omenja pomanjkanje časa in velike izzive, ki jih ponuja današnji čas.
Na primer droge in alkohol. "V islamu je alkohol prepovedan, a v družbi, v kateri živimo, si čuden, če se mu izogibaš," pravi.
Med izzivi sodobnega časa navaja še prostitucijo, pri čemer misli na "moralno in čedno življenje ljudi". "V islamu so spolni odnosi pred sklenitvijo zakonske zveze prepovedani. Mladi se tega pravila ne držijo. Zelo pogosto moramo zamenjati kanal na televiziji zaradi različnih prizorov. Ne samo ponoči, ampak tudi, ko jo gledajo otroci, se na televiziji lahko vidi marsikaj. Izginile so vrednote, ki smo jih včasih živeli."
Največji izziv, s katerim se srečujejo posameznik, pa je, "kako bo kvalitetno vzgojil svojega otroka v času in prostoru, ki napada naše vrednote."
Zavračanje okolja in notranja iskanja
Ovire so v življenju vernika, ki "želi živeti v skladu s svojim religioznim spoznanjem in na poti vere napredovati", vedno prisotne, pravi Saje. "Verujoča oseba je lahko deležna nesprejetosti in zavračanja s strani sorodnikov oziroma v šolskem, službenem ali zasebnem okolju. Največje in najtežje ovire na poti vere pa so zagotovo notranja in osebna iskanja, negotovosti in preizkušnje, v katerih vernik zori, postaja notranje močnejši ter s tem tudi zgled za druge."
"Prav gotovo ljudje velikokrat podležemo mnogo slabim stvarem," meni Erniša. Spominja, da se tudi v Jezusovem času niso strinjali z njegovim naukom. "Tako kot se danes ne in se tudi v prihodnje ne bodo. Vendar kljub temu da to v življenje prinaša v težave, se splača verjeti v dobre stvari."