Četrtek,
7. 7. 2011,
10.13

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 7. 7. 2011, 10.13

8 let, 7 mesecev

Od vnetja sinusov do vnetja ušes

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zgodbe o zdravljenju s homeopatijo variirajo od neuspešnih do skoraj čudežnih. Objavljamo zgodbi Ladke Peneš, ki se s homeopatijo zdravi že 20 let, in družine Rangus, ki jo prakticira zadnja tri leta.

Ladka Peneš, upokojenka: Naj "šinfajo", kolikor hočejo, homeopatija pri meni deluje Ladka Peneš se s homeopatijo zdravi že 20 let. "Od nekdaj sem imela težave s sinusi, ki so se v hladnejših mesecih še dodatno poslabšale," pravi. Osebni zdravnik ji je vztrajno predpisoval zdravilo – to naj bi prekinilo povezavo med dražljajem in bolečino v možganih –, ki je učinkovalo le šest ur, nato se je bolečina ponovila. "Ko sem med enim izmed obiskov zdravnika naletela na zdravnico Darjo Eržen, ki se je ukvarjala s homeopatijo, mi je ponudila tudi drugačno možnost zdravljenja. In tako sem se odločila za alternativo, kar pomeni tudi bolj celostno zdravljenje. Uvodni pogovor je trajal več kot eno uro. Zdravnico je zanimalo, kot pravimo v šali – od mezinca do babičinih sivih las. Šele po drugem pogovoru sem dobila zdravilo."

"Res je, da homeopatsko zdravljenje terja več časa in zahteva več potrpežljivosti, a nisem imela česa izgubiti." Zdravnika je na začetku obiskovala vsakih nekaj dni, nato enkrat tedensko in sčasoma vedno redkeje. "Zdravnik homeopat zdravila in njihovo potenco spreminja na podlagi pogovora in ugotovitev. Moje težave s sinusi so se zmanjšale približno za tri četrtine, kar mi pomeni ogromno. Vedela sem, da je homeopatija uspešna predvsem pri zdravljenju kroničnih bolezni, vendar pa sem na ta način ozdravila tudi angino – povsem brez antibiotikov, gripe, odpravila težave pri menopavzi, sladkorne bolezni pa mi na ta način še ni uspelo pozdraviti."

Ladka Peneš je seznanjena s kritikami homeopatije, a odgovarja kratko in jedrnato: "Naj 'šinfajo', kolikor hočejo, pri meni deluje." Tudi za opazke o pomanjkanju znanstvenih dokazov o uspešnosti zdravil, najde odgovor. "Pred leti sem v Leku prevajala navodila za uporabo zdravil, kjer je na koncu pisalo: 'Delovanje zdravila ostaja nepojasnjeno,' zato se sprašujem, ali se potemtakem klasična medicina sploh kaj razlikuje od alternativne?"

Zagovarja dopolnjevanje med alternativno in klasično medicino in kot dober primer navaja primer Nemčije, kjer se pacienti lahko odločajo med alternativno ali klasično medicino, obe možnosti pa financira zdravstvena blagajna. "Upam, da bomo kdaj prišli do komplementarnosti. Prvi premiki so opazni, vendar je do tega pot zaradi koristi farmacevtske industrije in neznanja klasičnih zdravnikov, ki trmasto branijo svoje pozicije in so prepričani, da jim homeopati odžirajo denar, verjetno še dolga."

"Antibiotik za antibiotikom"

Družina Rangus se je k homeopatiji zatekla v času, ko je takrat dveletna hčerka Nika kot v začaranem krogu prebolevala eno vnetje ušes za drugim, kar se je ponovilo tudi pri mlajši hčerki Maši. "Antibiotik za antibiotikom," tako Sonja Rangus opisuje nekajmesečno življenje z antibiotiki, ki navsezadnje niso več imeli pravega učinka.

Sorodnica, ki je s homeopatijo imela pozitivne izkušnje, jim je svetovala, naj poskusijo še zdravljenje s homeopatijo. "Pediatrinji smo povedali, da smo se odločili še za alternativno zdravljenje, in razen tega, da jo je zanimalo ime zdravnika, ki ga je označila kot kakovostnega, ni imela pripomb."

Homeopatinjo so ob prvem obisku zanimale vse najmanjše podrobnosti. "Spomnim se, da je bilo eno najbolj nenavadnih vprašanj, ali hčerka praska po steni. Nenavadno, a moj odgovor je bil pritrdilen. Bilo je, kot bi jo znotraj nekaj motilo."

Začeli so s homeopatskimi kroglicami, po kateri je hčerki odpornost povsem odpovedala, na kar jih je že prej opozorila zdravnica, nato se je začelo čiščenje. "Za škatlico kroglic plačamo v povprečju sedem evrov, kar zadostuje za približno dva meseca, medtem ko je pregled brezplačen. Diagnozo postavijo na podlagi podrobnih vprašanj, laboratorijskih raziskav pa ne izvajajo."

Z očitki o neučinkovitosti homeopatije so se že srečali, vendar odločitve ne obžalujejo, saj, kot pravi mama Sonja, moraš otroku nekako pomagati, dopušča pa tudi možnost, da bi se stanje popravilo povsem po naravni poti. Za alternativno zdravljenje se je odločil tudi mož, a pri njem večjih učinkov (še) ni zaznati.