Petek,
7. 2. 2014,
10.36

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 7. 2. 2014, 10.36

8 let, 7 mesecev

Tisti, ki oblačijo slovenske orle

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Podjetje Dali, ki se ukvarja z izdelavo športih oblačil, je eno tistih, ki je v odmeven olimpijski uspeh srebrnega orla Petra Prevca in ostale skakalne tovarišije, prispevalo svoj tekstilni delček.

Družinsko podjetje Dali iz Lesc na Gorenjskem je namreč odgovorno za izdelavo smučarskoskakalnih dresov večine slovenskih orlov in orlic.

Dare Svetina, nekdanji član slovenske izbrane vrste v padalstvu in Bloudkov nagrajenec ter njegova življenjska sopotnica Lili sta podjetje Dali, ki se ukvarja z izdelavo zahtevnih tekstilnih športnih oblačil lastnega designa, na noge postavila pred 24 leti. Družinsko podjetje Dali – mimogrede, ime je skovanka imen Dare in Lili, se je osredotočilo na izdelavo dresov za smučarske skakalce, padalce, pilote in oblačila za hribolazce.

Začetki sodelovanja s slovensko smučarsko skakalno vrsto segajo v leto 2007, ko so prvič izdelali smučarskoskakalni dres. V njem je svoji prvi smučarskoskakalni zmagi v velikem slogu poletel smučarski skakalec Rok Urbanc, ki si je v dresu podjetja Dali na tekmi svetovnega pokala v poljskih Zakopanah leta 2007 priskakal svojo prvo zmago.

Sledilo je sodelovanje z Robertom Kranjcem, ki je, kot ponosno pove Svetina, želel sodelovati s podjetjem, ki bi bilo odzivno in zaradi morebitnih popravil v neposredni bližini, kmalu pa tudi z ostalimi slovenskimi orli, z izjemo Jurija Tepeša, kjer za izdelavo smučarskoskakalnega dresa skrbi njegova mama.

"Nekaj časa smo potrebovali, da smo se potipali, da pokažemo kaj znamo," na pol v šali in na pol zares navrže sogovornik, ki je ponosen tudi na dejstvo, da je Kranjec prav v njihovem dresu osvojil dva kristalna globusa in naslov svetovnega prvaka v norveškem Vikersundu, trenutno najbolj čaščen športnik v Sloveniji, Peter Prevc, pa dve medalji na svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Predazzu. "Pa tudi Jernej Damjan je pred kratkim javno povedal, da je zadovoljen z našim dresom, v katerem si je priskakal prvo zmago, no, pa tudi vsi trije slovenski junaki Sapora so skakali v naših dresih," ponosno pove Dare Svetina, ki je zadovoljen, da njihov sloves prodira tudi izven slovenskih meja. Svetina verjame, da so "odjemalce" dresov prepričali prav s svojo odzivnostjo, inovativnostjo in vztrajnostjo.

Kako je sestavljen smučarsko skakalni dres? Smučarskoskakalni dresi so sestavljeni iz petih delov. "Na dveh straneh je posebna lykra, ki ustvarja boljšo drsnost kombinezona, znotraj pa dvojna pena in v sredini še membrana. Tekmovalci pod dresom nosijo še poddres, tako da vsaj malce kompenzirajo toploto," pojasnjuje Svetina, ki materiale za izdelavo športnih oblačil naroča v podjetju Shoeller v Švici.

Pri dresu je podobno kot pri zrezku, vsak si ga naredi tako, kot mu najbolj ustreza In kako je vse skupaj videti v praksi? "Skakalci najprej izberejo material – vsak si ga izbere glede na svoj način skakanja – in se pri nas oglasijo na prvem merjenju. Nato s pomočjo računalnika z natančnostjo pripravimo kroj. Sledi izbor materialov, ki morajo biti usklajeni s strogimi FIS-standardi, med drugim tudi s pravilom, da je njihova propustnost zraka nad 40 litrov na določeno enoto. Skakalcem poskusimo ustreči tudi glede barvnih kombinacij. Nekaterim so ljubše bolj umirjene barve, spet drugi imajo na tekmah raje bolj živahne kombinacije. Sicer pa je tako kot pri zrezku. Vsak si ga naredi tako, kot mu najbolj ustreza," hudomušno opiše raznovrstnost dresov, ustvarjenih po meri posameznika. "Pomembni so tudi zračni proporci, ki so različni od tekmovalca do tekmovalca, sicer pa dres izdelamo tako, da skakalce ponesejo maksimalno daleč."

Dober glas seže v deveto vas Da podjetje Dali deluje kakovostno, dokazuje tudi dejstvo, da se nanje obračajo tudi tuji športniki – v dresu njihove izdelave skače tudi ameriška smučarska skakalka Sarah Hendrickson, ki je prav v dresu iz Dalija osvojila veliki kristalni globus in naslov svetovne prvakinje v nordijskme smučanu v Predazzu, in da slovenski lovilci višav ostajajo v njihovem tekstilnem "gnezdu", čeprav k sodelovanju niso zavezani s pogodbo. Kot kaže, se dober glas širi tudi v skakalno vas. Svetina verjame, da so jih prepričali prav s svojo odzivnostjo, inovativnostjo in vztrajnostjo. Lastnostmi, ki so domače tudi slovenskim orlom.