David Kos

Ponedeljek,
20. 10. 2014,
7.13

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 20. 10. 2014, 7.13

8 let, 5 mesecev

S čevapčiči želijo prek Dunaja osvojiti evropski trg

David Kos

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Tudi v težkih gospodarskih časih se da s pravo in vsem dostopno gostinsko ponudbo širiti poslovanje podjetja. To dokazuje veriga lokalov z bosanskimi specialitetami Das ist Valter.

Legendarni jugoslovanski film Valter brani Sarajevo je gorenjskega kuharja in podjetnika Milomira Mikića navdihnil, da je svojim "sofisticiranim fast food" lokalom z bosanskimi specialitetami nadel ime Das ist Valter. Partizanska drama po resničnih dogodkih prikazuje skorajšnji konec druge svetovne vojne, osrednji junak pa je Vladimir Perič Valter, ki je na vsak način poskušal obraniti Sarajevo pred nacisti. Das ist Valter je eden izmed nepozabnih citatov iz omenjenega filma, ki se ga generacije iz 60. let spominjajo celo na Kitajskem.

Jedi z žara so sicer priljubljene po vsem svetu, spomini na heroja Valterja pa celoten koncept zapakirajo v čudoviti zgodbo, recept za uspešen poslovni korak izda Mikić. "Čevapčičev nisem želel ponujati v restavraciji, temveč v domačem in prijetnem ambientu s pridihom Balkana. Želel sem ustvariti prostor za druženje, kjer se lahko po dostopni ceni dobro naješ, v miru popiješ turško kavo in pokadiš cigareto," o začetkih novega poslovnega obdobja govori Mikić.

Prvi lokal v Kranju odprli na začetku krize Leta 2009, torej na začetku gospodarske krize, ko so se številni gostinci začeli soočati s padcem kupne moči, nekateri celo propadli, je odprl prvi gril v Kranju, temu pa so sledila odprtja v petih slovenskih mestih.

Sprva so se širili z lastnimi lokali v Ljubljani in Škofji Loki, nato so prek franšiznega poslovanja odprli še enote na Jesenicah, Mariboru in Kamniku. V kratkem bodo njihove okusne specialitete lahko preizkušali tudi v Novem mestu in v Murski soboti. Z večjim številom lokacij prek franšiznega sistema tako gostom zagotavljajo enako ponudbo po vsej Sloveniji in jo nameravajo razširiti tudi čez mejo. Pri tem so k sodelovanju pritegnili znanega radijskega voditelja Denisa Avdića, ki je sicer že njihov poslovni partner. Zanimanje za blagovno znamko so že pokazali pri sosedih, v naslednjem letu si obetajo odprtje na Dunaju. Poleg slovanskih narodov je namreč tovrstna ponudba všečna tudi germanskim, današnje poslovanje znotraj Evropske unije pa je bistveno preprostejše kot nekoč.

"Če pride Ljubljančan v Maribor, kjer bi rad nekaj dobrega pojedel in ne pozna tamkajšnje ponudbe, bo zavil v Valterja. Našo ponudbo želimo predstaviti kot sinonim za dobro jedačo in pijačo, ki je cenovno dostopna vsakomur," prihodnjo smer razvoja verige restavracij pojasni lastnik in direktor podjetja z 38 zaposlenimi. Slovenci so v najhujši recesiji njihov produkt prepoznali kot korekten in v tej smeri bodo nadaljevali.

Ker je kljub veliki brezposelnosti danes še vedno težko dobiti ustrezen kader, ki mu lahko zaupaš, so se odločili za uvedbo franšiznega sistema. "Dober produkt ali storitev se najbolje prodaja, če je prodajalec soudeleženec zgodbe. Sistem zelo dobro deluje, kar z odličnimi rezultati in zadovoljstvom izkazujejo tudi naši franšizojemalci," pravilnost odločitve za tovrstni poslovni model pojasni Mikić.

Težave te prisilijo v nove ideje "Težave so me vedno vodile v to, kar sem ustvaril," pravi Mikić in dodaja, da ga prisilijo v nove ideje. Zaradi težav z dobaviteljem Sarajevskega piva je na primer dobil idejo o lastni blagovni znamki piva, ki ga je prav tako poimenoval Das ist Valter. Pivo, narejeno po stari avstro-ogrski recepturi, izdeluje butična pivovarna v Avstriji in je bilo med gosti odlično sprejeto. Pod svojo blagovno znamko, ki je registrirana za prodajo v Sloveniji, EU in nekdanji Jugoslaviji, ponujajo še vodo in vodo z okusom.

Na svoj račun pridejo tudi vegetarijanci Naslednja težava, ki ga je prisilila v novo idejo, so vegetarijanci. Sam se je spomnil novega recepta jedi, sestavljenega iz kajmaka in prebranca. Nastal je fižolov pire s kajmakom, ki so ga poimenovali Kondor. Tako so zadovoljni tudi gostje, ki ne jedo mesa.

Na vprašanje, v čem se razlikujejo od preostalih "čevabdžinic" v Sloveniji, Mikić izstreli: "Naša lastna receptura je tako izpopolnjena, da nima konkurence. Masa za čevapčiče, pleskavice in preostale jedi je narejena po tako visokih kriterijih, da se jim je težko približati. V tem smo edinstveni v Sloveniji," pravi in doda, da po lastni recepturi izdelujejo tudi pite, baklave, vse skupaj okoli deset jedi.

Pri tem so mu v veliko pomoč več kot 20-letne kuharske izkušnje in številne male kuharske skrivnosti. "Lahko imate še tako odlično zmes mesa za izdelavo čevapčičev, a če ti ne bodo pravilno pripravljeni, pravega okusa ne bo," pojasni kuharski veteran, ki polivanje mesa na žaru s pivom označi kot nenavadno slovensko posebnost.