Sreda, 12. 2. 2014, 16.07
8 let, 7 mesecev
Ko ti Kitajska obrne življenje na glavo
Tako pravi Peter Zupanc iz Polzele (1968), ki mu je v zadnjih letih, tudi po spletu okoliščin, Kitajska tako zlezla pod kožo, da je o njej pred kratkim napisal knjigo Obešanje zmajeve glave. V njej je strnil svoje življenjske in delovne izkušnje, ki si jih je nabral v zadnjih letih ob svojem bivanju na Kitajskem. Predvsem v avtonomni regiji Guangxi, ki ima okrog 50 milijonov prebivalcev, in njenem glavnem mestu Nanjing s štirimi ali petimi milijoni prebivalcev.
Ampak življenje marsikaj obrne na glavo, velikokrat pa je to povezano tudi z naključji. Kot je bilo naključje, da ga je na Kitajsko konec leta 2006 povabil prijatelj Andy, ki je bil takrat šef podružnice Gorenja v Šanghaju. To prvo potovanje na Kitajsko je trajalo štiri tedne, ob tem pa ga je prevzelo tako navdušenje, da iz te zgodbe ni mogel več izstopiti. V prihodnjih letih so se potem potovanja na Kitajsko podaljševala s štirih na šest tednov, leta 2011 pa se je na univerzi Guangxi odločil za enoletni študij kitajščine.
Na dokončno "potopitev" v to ogromno državo pa je vplivalo tudi dejstvo, da je vse doživeto in raziskano rad tudi ubesedil in zapisal. "To sem ne nazadnje počel tudi v Tovarni nogavic Polzela, kjer sem ob delu za strojem vedno imel pri sebi beležko. Za plačilo ob priložnostnem delu ob obiranju hmelja sem si kupil prvi računalnik. Strast do pisanja pa sem prenesel v filmski svet, saj sem več let pisal filmske kritike za regionalna medija Novi tednik in Radio Celje," o svojih pisateljskih izkušnjah in dosežkih še pove Peter Zupanc.
Leta 2004 je postal tudi programski vodja Kina Metropol v Celju, tam so mu leta 2011 tudi povedali, da ga čez eno leto še vedno čaka služba, če se bo vrnil iz Kitajske.
A se je obrnilo drugače, saj je kot najuspešnejši tuji učitelj na poletnem taboru in po prestanih demonstracijskih predavanjih dobil ponudbo, da eno leto predava angleščino kitajskim otrokom na zasebni šoli v Nanningu.
Jutri se znova vrača v Nanning oziroma po svoje domov, kot pravi Peter Zupanc (še danes ob 18h mu lahko prisluhnete na potopisnem predavanju v Osrednji knjižnici Celje), tokrat za več kot eno leto oziroma za nedoločen čas. Želi si namreč raziskati še sosednje province Guangxija in o tem napisati še kakšno knjigo. Da bi imel več prostega časa za raziskovanje, se je namesto za polnega delovnega časa učitelja angleščine odločil za polovični delovni čas in tudi za nižjo plačo, okrog 400 evrov. Morda bo zato moral v kakšnem drugem kraju poiskati še kakšno dodatno delo.