Ponedeljek,
30. 8. 2010,
8.45

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 30. 8. 2010, 8.45

8 let, 9 mesecev

Praznik v znamenju dežja in osmic

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Kras je suha pokrajina, pravijo ... A za praznik občine Sežana to ne velja. Lani je dež odplavil sobotni večer, letos je bila bolj ali manj mokra vsa sobota.

Pa ne zaradi terana. Naprej zaradi potu vseh, ki so pripravljali stojnice, in potem zaradi dežja. Vseeno so prireditelji vztrajali in izpeljali večino programa. Na Partizanski cesti so krajevne skupnosti postavile devet osmic s klasično ponudbo - na roke rezan pršut, teran, belo vino, kuhana jajca, sir, kruh in štruklji. To je bila "obvezna ponudba", vendar za obiskovalce ni bila brezplačna, tako kot pretekli dve leti. Zagotovo pa tudi ni bila edina, saj so marsikje ponudili še ocvirke, joto, štrudelj in domače sokove. Nekatere krajevne skupnosti so v osmice vložile več, druge manj truda, nekatere so pripeljale celo staro posodo, krožnike, pohištvo in garderobo.

Tudi tekmovanje v pripravi štrukljev

Po lanskem in predlanskem tekmovanju v kuhanju jote je bilo letos na vrsti tekmovanje krajevnih skupnosti v pripravi štrukljev in predstavitvi osmice. Oboje je ocenila komisija, ki so jo sestavljali dr. Stanislav Renčelj, poznavalka kraške kulinarike Vesna Guštin Grilanc in Nadja Počkar.

Zmagovalca je dal seštevek točk v obeh kategorijah. To je postala krajevna skupnost Sežana, zastopali sta jo vaški skupnosti Merče in Vrhovlje. Drugo mesto si je zaslužila KS Povir, tretje pa KS Štorje.

Brez povorke starodobnih vozil tudi ni šlo Zmagovalci so "klasično" ponudbo osmice z dobro hrano, prijaznim sprejemom in mizami pod latnikom obogatili s skečem in nastopom pevskega zbora Repentabor. Največ občudovanja so požele članice "ekipe", ki so mesile in pekle kruh - v električni in tudi krušni peči. Kljub dežju se je po Partizanski cesti podala povorka s povirskimi mažoretkami, Kraško pihalno godbo, društvom Kraški šopek, starodobnimi vozili kluba Balilla in Tomosovimi motorji. Z njimi so vztrajali tudi člani društva Kraška harmonika, Konjeniškega kluba Štjak in Društva rejcev kraškega ovčarja.