Torek, 1. 12. 2009, 13.31
9 let
"Pandemija okužbe z virusom hiv je človeška, socialna in ekonomska katastrofa"

Okuženost s hivom in obolevnost za aidsom v nekaterih državah sveta pomeni resno oviro za socialni in ekonomski razvoj, je dejala direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje Mojca Gruntar Činč, sicer tudi predsednica republiške komisije za aids, ki je oblikovala strategijo preprečevanja in obvladovanja okužbe s hiv za obdobje 2010-2015.
Najpomembnejše je preprečevanje novih okužb
Najpomembnejši steber obvladovanja okužbe s hiv v Sloveniji je po njeni oceni preprečevanje novih okužb. Mladi potrebujejo informacije in vzpodbude za to, da dosledno uporabljajo kondome ob spolnih odnosih. Tako je po njenem mnenju pomemben izziv za prihodnje umestitev spolne vzgoje v zadnjo triado osnovne šole.
V Sloveniji ne beležimo porasta oz. pojava okužbe s hiv med intravenozni uživalci drog, kar je pozitivno, pojasnjuje Gruntar Činčeva. Zadnji potrjeni primer okužbe s hivom med intravenozni uživalci drog so po podatkih Irene Klavs z IVZ zabeležili v letu 2001.
Visoka osveščenost med mladimi
Evita Leskovšek z inštituta za varovanje zdravja pa je dejala, da je osveščenost med mladimi o aidsu in virusu hiv v Sloveniji visoka. Raziskave kažejo, da so mladi pri nas sicer prej spolno aktivni, ampak jih velika večina pri prvem spolnem odnosu uporablja kondom.
Uporaba kondomov kasneje med mladimi upada na račun hormonske zaščite pred nosečnostjo, ki pa ne preprečuje spolno prenosljivih okužb. Tudi Lekskovškova je opozorila na nujnost uvedbe spolne vzgoje v šolski sistem. Sicer je po nekaterih regijah v Sloveniji spolna vzgoja v šolah ustrezna, ponekod pa je sploh ni, je dejala.
IVZ se v akcijah preventive proti širjenju okužb s hivom osredotoča predvsem na osveščanje in izobraževanje. Po njenih besedah si prizadevajo za destigmatizacijo testiranja in ranljivih skupin, organizirajo preventivne aktivnosti v zaporih, kjer osveščajo o bolezni in širjenju virusa, kot tudi omogočajo dostopnost kondomov.