Sreda,
12. 3. 2008,
9.39

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 12. 3. 2008, 9.39

9 let

Odstopil poveljnik ameriške vojske za Bližnji vzhod

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Poveljnik ameriških sil na Bližnjem vzhodu, admiral William Fallon, je odstopil s položaja zaradi poročil o domnevnem sporu s predsednikom Georgeom Bushem glede Irana.

Obrambni minister Robert Gates je sporočil, da je sprejel Fallonov odstop "z odporom in obžalovanjem", in dodal, da je bilo nestrinjanje admirala z ameriško administracijo glede Irana narobe dojeto. Gates je namreč zatrdil, da v pogledih Fallona in ameriške administracije glede Irana ni bistvenih razlik. Bush pohvalil admiralovo delo Bush je v izjavi pohvalil admirala za njegovo predano delo v ameriški vojski, članka v reviji Esquire, ki je sprožil Fallonov odstop, pa ni omenil niti z besedico. Fallon je služil svoji državi s "častjo, odločnostjo in zavzetostjo", je dejal Bush.

Fallon pa je v odstopni izjavi navedel, da so "nedavna poročila, ki namigujejo na razhajanja med mojimi pogledi in cilji predsednikove politike, postala v ključnem času moteča in ovirajo prizadevanja v regiji".

"Človek med vojno in mirom" Revija Esquire je pred Fallonovo odločitvijo o odstopu objavila portret admirala, v katerem ga je pisec Thomas Barnett označil kot "Človeka med vojno in mirom". Barnett je ob tem Fallonu pripisal zasluge za pomiritev napetosti z Iranom minulo leto, ko naj bi se upiral korakom Bele hiše v smeri vojne.

Je bil admiral premalo upogljiv?

Dobro obveščeni opazovalci sedaj pravijo, da ne bi bilo nobeno presenečenje, če bi Fallona spomladi predčasno razrešili s položaja in nanj postavili poveljnika, ki bi bil po mnenju Bele hiše bolj upogljiv," je v članku zapisal Barnett. "Če bi se to zgodilo, bi lahko pomenilo, da nameravata predsednik in podpredsednik sprožiti vojaško akcijo proti Iranu pred koncem tega leta in si ob tem ne želita, da bi jima na poti stal poveljnik," je dodal Barnett.

Fallon je sicer pozornost nase pritegnil že novembra lani, ko je Bush okrepil ostro retoriko proti Iranu. V pogovoru za Financial Times je takrat posvaril, da medijska ugibanja o ameriškem vojaškem posredovanju pri tem nič ne pomagajo.