Četrtek,
1. 10. 2009,
20.29

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Četrtek, 1. 10. 2009, 20.29

8 let

Objavljeni izseki iz arbitražnega sporazuma s Hrvaško

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
A Kanal je objavil izseke iz arbitražnega sporazuma o načinu določanja meje med Slovenijo in Hrvaško, ki ga je vlada sprejela v torek in ki je uradno še vedno tajen.

A Kanal se je kljub tajnosti dokumenta dokopal do njega in objavil nekatere izseke, o katerih so sicer poluradno v minulih dneh že govorili nekateri slovenski politiki. "Pobuda za sklenitev sporazuma med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško o reševanju spora", ki jo je v torek sprejela vlada, sicer obsega kar 17 strani in je sestavljena v slovenskem in angleškem jeziku, navaja televizija. Neposredni stik z odprtim morjem ni zagotovljen Kot trdijo, predlagani arbitražni sporazum Sloveniji ne zagotavlja neposrednega stika z odprtim morjem. V točki 3/b predloga je namreč dikcija, da "arbitražno sodišče določi stik Slovenije z odprtim morjem". Slovenija je sicer doslej tudi z zavezami DZ vztrajala, da ima "neposreden stik" z odprtim morjem, česar pa naj ta sporazum zdaj ne bi več zagotavljal.

Ni načela zunanje pravičnosti Prav tako je v točki 4 navedeno, da bo arbitražno sodišče pri razsojanju uporabljalo načelo "pravičnosti" oz. v angleščini "equity", ne pa načela "zunanje pravičnosti" oz. "ex aequo et bono". Sporna pa je po poročanju televizije tudi 7. točka, kjer je Slovenija pristala na spremembo drugega predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna iz 15. junija in določilo, da bi moralo do razsodbe arbitražnega sodišča priti v enem letu, zamenjala z: "Arbitražno sodišče si bo prizadevalo, da izda razsodbo brez odlašanja, vendar ne kasneje kot v treh letih".

Ostala določila drugega Rehnovega predloga pa naj bi ostale enaka; arbitražno sodišče naj bi tako sestavljalo pet članov, od katerih bi po enega imenovali državi sami, ostale tri pa bi izbrali iz seznama, ki bi ga predlagala EU. Razsojalo pa naj bi se o celotni meji, torej tako na morju kot na kopnem.