Zlati vizumi - dovoljenja za prebivanje tujcem, ki so na Portugalskem kupili nepremičnino ali vložili denar - so bili dolgo časa zgodba o uspehu. Zdaj pa se je razkrilo, da so vir korupcije.
Številne države po svetu poskušajo privabiti tuje vlagatelje tudi z omogočanjem lažjega pridobivanja dovoljenja za prebivanje ali celo državljanstva. Malta, članica EU, na primer prodaja svoje državljanstvo za 650 tisoč evrov.
Malteško državljanstvo na prodaj, estonsko državljanstvo digitalno
Edini pogoj je, da tuji premožnež (le ti si namreč lahko privoščijo nakup državljanstva) živi na otoku eno leto (v prvotni različici novopečenemu malteškemu državljanu na otoku sploh ni bilo treba preživeti niti dneva, a je Malta po pritisku Evropske unije ta pogoj zaostrila).
Estonija, ki se ima za e-državo, tujcem omogoča pridobitev tako imenovanega digitalnega estonskega državljanstva. Iberski državi Španija in Portugalska, ki ju je svetovna kriza precej udarila, pa sta se odločili, da tujcem omogočita pridobitev vizuma, če ti kupijo nepremičnino (na Portugalskem takšno, ki je vredna vsaj pol milijona evrov).
Zlati vizumi so privabljali zlasti Kitajce
Ukrep, ki omogoča pritekanje denarja in rešuje nepremičninski trg po poku nepremičninsko-gradbenega mehurčka, je bil zgodba o uspehu zlasti na Portugalskem. Tu so tujcem iz držav zunaj EU od oktobra 2012 podelili 1.775 tako imenovanih zlatih vizumov, piše britanski tednik The Economist. Kar 81 odstotkov lastnikov zlatega vizuma je Kitajcev, sledijo Rusi, Angolci in Brazilci.
Zlati vizum je Neevropejcem, ki so kupili nepremičnino v vrednosti vsaj pol milijona evrov ali vložili denar na Portugalskem, in njihovim družinskim članom omogočal prosto gibanje znotraj schengenske Evrope za pet let. Po petih letih pa lahko zaprosijo za stalno prebivališče.
Od zlatih vizumov do korupcije
Zdaj pa se je razkrilo, da so zlati vizumi vir korupcije. Obsežna policijska preiskava po vsej Portugalski, v kateri je bilo aretiranih 11 ljudi (med njimi tudi šef mejnega nadzora), je pokazala, da so državni uradniki v zameno za denar zlati vizum izdajali tudi tujcem, ki so kupili nepremičnino, vredno manj kot pol milijona evrov.
Zaradi afere je odstopil portugalski notranji minister Miguel Macedo, slabo luč pa meče na vso vlado, ki jo vodi socialdemokrat Pedro Passos Coelho. Opozicijski socialisti so že pred izbruhom afere izdajanje zlatih vizumov označili za razprodajo državljanstev.
Portugalska še ni na varnem
Portugalska je maja letos zapustila evropski reševalni mehanizem (taka imenovana trojka), v okviru katerega je dobila 78 milijard evrov. A afera z zlatimi vizumi in nedavni propad banke Espirito Santo kažeta, da najrevnejša zahodnoevropska država še ni priplula v mirne vode.
To ni prva slaba izkušnja z bližnjicami za dovoljenje za bivanje ali državljanstvo v zameno za naložbe. Kanadčani so pred leti orali ledino s programom za tuje vlagatelje, s katerim so privabljali premožne tujce (predvsem Kitajce).
Kanadčani uvedli in nato ukinili bližnjico do državljanstva
Program so ukinili, potem ko so Kanadčani izračunali, da so tujci, ki so prišli v Kanado po običajni poti, prek davkov v zvezno blagajno prispevali več denarja kot tisti, ki so v to severnoameriško državo prišli prek bližnjice oziroma programa za tuje vlagatelje.