Torek,
3. 3. 2009,
17.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 3. 3. 2009, 17.46

8 let, 9 mesecev

"ZDA so ščitile Mladića"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Za ameriško obrambno ministrstvo sploh ni bilo pomembno, da ujame obtožene vojnih zločinov na območju nekdanje Jugoslavije, je poročal srbski časnik Večernje novosti.

Še več, ameriška vojska je delala vse, da bi tudi drugim pripadnikom mednarodnih sil v BiH preprečila aretacijo beguncev, posebej Ratka Mladića in Radovana Karadžića, so še zapisali v časniku. Poročilo je sestavilo 300 strokovnjakov To šokantno razkritje je le ena v vrsti ugotovitev poročila Soočanje z jugoslovanskimi kontroverzami, ki je rezultat petletnega raziskovalnega dela 300 zgodovinarjev, sociologov in pravnikov z območja nekdanje Jugoslavije in tudi iz sveta. Vodja projekta Charles Ingrao je za Večernje novosti izjavil, da bo poročilo številna dogajanja na tem prostoru v zadnjih dveh desetletjih postavilo v povsem novo luč.

Mladića so imeli "na muhi" V poročilu piše, da je imel posebej oblikovan ameriški izvidniški vod od konca februarja do začetka julija 1996 Mladića najmanj 20-krat dobesedno "na muhi". Večkrat so ga spremljali, ko se je gibal na območju Žepe, kjer je bilo poveljstvo vojske Republike srbske.

Ameriški izvidniki so nekajkrat spremljali ameriškega polkovnika Johna Batisto, ki je hodil v poveljstvo vojske Republike srbske na sestanke z Mladićem. Tema pogovorov naj bi bili pogoji Mladićeve predaje. Ameriški vod je večkrat celo simuliral akcijo Mladićeve "prostovoljne aretacije", vendar pa niso vadili postopka morebitne prisilne aretacije, piše v poročilu.

Opazovanje ameriških vojakov in skrivni sestanki Mladića in Batiste so se nenadoma končali 6. julija 1996. Tistega dne se je veliko število demobiliziranih vojakov vojske Republike srbske spopadlo z ameriško izvidniško enoto, ki je varovala zadnje srečanje Batiste z Mladićem. Zgodovinar Ingrao in njegovi sodelavci se v poročilu sklicujejo na pogovor z ameriškim pripadnikom sil Ifor.

Bildt: Obstajalo je množično nasprotovanje aretaciji Ameriški poveljniki so aktivno preprečevali prizadevanja Nizozemcev, Dancev in drugih pripadnikov Ifor za aretacijo beguncev. Te obtožbe so potrdili vojaški in civilni predstavniki več držav Nata kot tudi bivši švedski premier Carl Bildt, ki je bil takrat visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Bildt je pojasnil, da je obstajalo "množično nasprotovanje aretaciji po celotni poveljniški liniji Nata", še pišejo Večernje novosti.