Četrtek,
4. 9. 2008,
9.46

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 4. 9. 2008, 9.46

8 let, 7 mesecev

ZDA: Severna Koreja ne obnavlja jedrskega reaktorja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Potem ko je Južna Koreja v sredo obtožila Pjongjang, da je začel ponovno usposabljati svoje jedrske objekte, so se ZDA na zadnja dejanja Severne Koreje odzvale bolj prizanesljivo.

ZDA so ocenile, da je država očitno preselila nekaj opreme iz skladišč v same objekte in da ne gre za začetek obnove jedrskega reaktorja v Yongbyonu. Z južnokorejskega zunanjega ministrstva so v sredo sporočili, da je začela Severna Koreja ponovno usposabljati jedrske objekte, saj premika opremo nazaj v objekte v Yongbyonu, kar bi bila očitna kršitev dogovorov, doseženih v okviru šeststranskih jedrskih pogajanj. S tem ukrepom je Pjongjang sicer zagrozil že minuli teden, ker ZDA Severne Koreje niso umaknile s seznama držav podpornic terorizma.

Šlo naj bi le za premikanje opreme

Predstavniki ameriškega State Departmenta so bili v sredo bolj spravljivi in so skušali zmanjšati pomen najnovejših dejanj Pjongjanga. Po informacijah Washingtona, ki jih dobivajo od ameriških predstavnikov v samem jedrskem objektu v Yongbyonu, namreč ne gre za poskuse obnove prejšnjega stanja v objektih, ampak zgolj za premikanje opreme.

Mednarodnih opazovalcev še niso odgnali Kot piše AP, Pjongjang kljub očitnim obnovitvenim delom iz Yongbyona zaenkrat ni izgnal mednarodnih opazovalcev, ki v skladu s šeststranskim dogovorom nadzorujejo proces jedrske razorožitve. To naj bi nakazovalo, da gre morda le za pogajalsko taktiko Severne Koreje, s katero skuša pritisniti na ZDA, da jo čim prej umaknejo s seznama podpornic terorizma.

Na pogovore prihaja glavni ameriški pogajalec Na pogovore o severnokorejskem jedrskem programu bo v Peking medtem danes prispel glavni ameriški jedrski pogajalec Christopher Hill, v petek pa naj bi se Hill v Pekingu sestal še z vodjo južnokorejskih jedrskih pogajalcev Kim Sookom, ko bo zagotovo govora o zadnjih potezah Pjongjanga. Pjongjang svojih dejanj zaenkrat ni komentiral.

Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sicer v sredo sporočila, da je Severna Koreja do trenutka, ko se je minuli mesec odločila ustaviti onesposabljanje jedrskih objektov, iz njih že odstranila vso "bistveno" jedrsko opremo. Pjongjang naj bi med drugim odstranil palice z jedrskim gorivom. S tem je namignila, da bi morebitno ponovno usposabljanje jedrskega reaktorja v Yongbyonu trajalo kar nekaj časa.

Pogajanja na mrtvi točki Šeststranska pogajanja o severnokorejskem jedrskem programu so trenutno na mrtvi točki, saj jim ne uspe doseči dogovora o pogojih preverjanja deklaracije Severne Koreje o njenem jedrskem programu, ki jo je predala junija. ZDA, ki so obljubljale, da bodo Severno Korejo v zameno za ustavitev delovanja jedrskih objektov umaknile s seznama držav podpornic terorizma, tega nočejo storiti, dokler Severna Koreja ne pristane na postopke preverjanja. Slednja je zato v sredini avgusta prenehala z onesposabljanjem jedrskih objektov.