Sobota,
28. 2. 2009,
11.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 28. 2. 2009, 11.27

8 let, 9 mesecev

ZDA napovedale bojkot prihajajoče svetovne konference proti rasizmu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Administracija Baracka Obame je napovedala, da bodo ZDA bojkotirale konferenco proti rasizmu, če iz osnutka končne izjave ne bodo odstranili vseh omemb Izraela in klevet o judovski veroizpovedi.

ZDA pa naj bi se kot država opazovalka vseeno udeleževale zasedanja Sveta ZN za človekove pravice. Konferenca, imenovana tudi Durban II, ki bo med 22. in 25. aprilom v Ženevi, je nadaljevanje sporne konference leta 2001 v južnoafriškem Durbanu. To so namreč zaznamovali spori med udeleženkami glede Bližnjega vzhoda in suženjstva. ZDA in Izrael so tako konferenco v Durbanu zapustili, potem ko delegacijam ni uspelo doseči kompromisa v vprašanju obsodbe izraelske politike do Palestincev, strinjali pa se niso niti s primerjavami sionizma z rasizmom.

Izrael in Kanada sta že napovedala, da bosta aprilsko konferenco v Ženevi bojkotirala, Obamova administracija pa se je odločila, da bo pred odločitvijo preučila, kako potekajo pripravljalna pogajanja. Minuli teden so tako s State Departmenta v Švico poslali skupino diplomatov, ki se je udeležila pripravljalnih sestankov. V petek je skupina sporočila, da je delovni osnutek končne izjave zrcalna slika tiste iz leta 2001 in tako za ZDA nesprejemljiv.

"Trenutno besedilo osnutka ni rešljivo" "Na žalost je vsebina dokumenta, ki je predmet pogajanj, vse slabša in trenutno besedilo osnutka ni rešljivo. Iz tega razloga ZDA ne bodo več sodelovale v pogajanjih o tem besedilu, prav tako pa ne bodo sodelovale na konferenci, če bo ta temeljila na tem dokumentu," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Robert Wood.

Pri tem je poudaril, da končna izjava ne sme izpostavljati nobene posamične države ali konflikta oz. omenjati možnosti odškodnin za suženjstvo, in zatrdil, da bi se bile ZDA pripravljene naprej pogajati, če bo ta pogoj izpolnjen. Ameriški diplomati že izvajajo tudi pritisk na evropske države, da sprejmejo podobno odločitev. Odločitev Obamove administracije so med drugim že pozdravili v vplivnem proizraelskem lobističnem združenju, Ameriško-izraelskem odboru za javne zadeve (AIPAC).

ZDA kot opazovalka na zasedanje Sveta ZN za človekove pravice Obenem so iz Obamove administracije sporočili, da se bodo ZDA kot država opazovalka vseeno udeleževale zasedanja Sveta ZN za človekove pravice, ki ga je predhodna administracija Georgea Busha bojkotirala zaradi protiizraelske uperjenosti in pomislekov glede sodelovanja nekaterih držav v njem. Kot je poudaril Wood, je stališče administracije, da je v ameriškem interesu in v prid krepitvi človekovih pravic po svetu, če so ZDA prisotne za mizo in sodelujejo v razpravi.