Nedelja,
1. 8. 2010,
10.57

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 1. 8. 2010, 10.57

9 let

ZDA naj bi na jugu Evrope kmalu aktivirale protiraketni ščit

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
ZDA naj bi kmalu aktivirale protiraketni ščit nad jugom Evrope, je pozno v soboto poročal ameriški časnik Washington Post.

Časopis, ki se sklicuje na vire v Pentagonu, navaja, da je ameriško obrambno ministrstvo blizu dogovora o postavitvi ključnega kopenskega radarja, ki bo najverjetneje stal v Turčiji ali Bolgariji.

Prva faza ščita bi lahko delovala že v letu 2011 Namestitev močnega radarja bi omogočila, da bi prva faza ščita delovala že v letu 2011, še navaja Washington Post.

Ameriški predsednik Barack Obama se je septembra 2009 odpovedal projektu, v okviru katerega bi do leta 2013 postavili radar na Češkem in deset prestreznikov raket na Poljskem. Za uresničitev tega projekta si je prizadeval Obamov predhodnik George Bush, z njim pa so si ZDA nakopale jezo Rusije. Slednja je postavitev ščita na svojem pragu označila za varnostno grožnjo.

V nasprotju s tem projektom pa se še vedno uresničuje načrt zaščite juga Evrope, piše Washington Post. Sicer pa je tudi češki premier Petr Nečas pred dnevi potrdil, da se češka vlada z ZDA v okviru spremenjenega ameriškega protiraketnega obrambnega načrta pogaja o namestitvi manjšega opozorilnega centra na Češkem.

Ameriška obramba v Evropi, Izraelu in v Perzijskem zalivu Ameriška vojska po poročanju Washington Posta pri gradnji oz. izboljšanju protiraketne obrambe sodeluje tudi z Izraelom in zavezniškimi državami ob Perzijskem zalivu. ZDA so leta 2008 postavile kopenski radar v Izraelu, še enega pa naj bi nameravale postaviti v eni izmed zalivskih držav.

Protiraketne obrambe v Evropi, Izraelu in v Perzijskem zalivu so sicer po poročanju Washington Posta tehnično ločene in na različni stopnji razvoja. Vse pa so zasnovane tako, da bi jih sprožil nadzorni sistem, s katerim bi upravljala ali soupravljala ameriška vojska.