Torek,
29. 7. 2008,
9.53

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 7. 2008, 9.53

8 let, 9 mesecev

ZDA morajo spremeniti strategijo v boju proti Al Kaidi

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
ZDA bi morale v boju proti teroristični mreži Al Kaida spremeniti težišče strategije z uporabo vojaške sile na bolj policijsko in obveščevalno delo, priporoča ameriški možganski trust Rand.

Poleg tega so v Randu, ki pogosto opravlja študije za ameriško vojsko, Beli hiši predlagali, da opusti poimenovanje "vojna proti terorizmu". "Teroriste bi morali opisati kot kriminalce, ne pa kot svete bojevnike, naše analize pa nakazujejo, da terorizma na bojišču ni mogoče premagati," je dejal vodja projekta Seth Jones. Rand priporoča manjšo vojaško prisotnost v Afganistanu Ameriška vojska je v zadnjih tednih zahtevala vojaške okrepitve v Afganistanu, vendar pa v Randu priporočajo zgolj "manjšo vojaško prisotnost ali sploh nobene". Študija se namreč opira na rezultate raziskave, po kateri je bilo po letu 1968 od 648 znanih terorističnih skupin vojaško premaganih le sedem odstotkov, medtem ko jih je bilo večina (43 odstotkov) "nevtraliziranih" s politično rešitvijo ali pa z uporabo policijskih in obveščevalnih metod (40 odstotkov), s katerimi so odstranili oz. prijeli voditelje teh skupin.

Vojaška sila je bila redko glavni razlog za uničenje terorističnih skupin, prav tako pa je le malo skupin na ta način doseglo zmago, opozarjajo v Randu in dodajajo, da ima to pomembne posledice za boj proti Al Kaidi in bi morali popolnoma prenoviti protiteroristično strategijo po 11. septembru 2001.

Boji proti Al Kaidi trajajo že sedem let Poleg tega v Randu opozarjajo, da sedanja strategija ZDA, ki temelji predvsem na vojaškem boju, evidentno ni uspešna, saj boji proti Al Kaidi na afganistansko-pakistanski meji trajajo že sedem let. Policijske in obveščevalne metode bi morale biti "hrbtenica ameriških prizadevanj", trdijo v Randu.

Vojaške sile so potrebne le, ko je Al Kaida vpletena v uporniške aktivnosti, so še prepričani v tej raziskovalni korporaciji. Pa še za te sile je bolje, če so sestavljene iz domačih vojakov, saj imajo tako več legitimnosti, poleg tega pa tudi bolje razumejo okolje, v katerem delujejo, še menijo v Randu.

Dodajajo še, da bi se morala ameriška vojska zato bolj posvečati urjenju lokalnih varnostnih sil in izgradnji njihovih vojaških zmogljivosti, na vsak način pa se ne smejo zapletati v boje z muslimanskimi skupnostmi. To nato zgolj poveča možnosti krepitve vrst teroristov, so še prepričani v Randu.