Zadnje dneve na Luksemburg letijo plohe očitkov zaradi tega, ker mednarodnim korporacijam omogoča izogibanje davkom. Toda Luksemburg v resnici ni največja evropska davčna oaza.
Novi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, nekdanji luksemburški premier, je po izbruhu afere Luxembourg Leaks postal tarča kritik.
Koncerni in njihovi nizozemski finančni holdingi
Da je Luksemburg davčna oaza, se ve že dolgo časa, pred kratkim pa so preiskovalni novinarji razkrili tudi dogovore luksemburških oblasti z mednarodnimi korporacijami, kot so Ikea, Amazon, Pepsi in Volkswagen, ki omogočajo izogibanje davkom. Juncker je bil v tem času predsednik vlade in finančni minister.
Toda še veliko večja davčna oaza od Luksemburga je Nizozemska. Po študiji ameriške nevladne organizacije Citizens for Tax Justice ima kar 500 največjih podjetij na Nizozemskem svoje finančne holdinge, piše nemški časnik Die Zeit.
Iz in v severnomorsko davčno oazo na leto kar osem tisoč milijard evrov
Samo leta 2010 so imele zgolj podružnice ameriških koncernov dobičke v vrednosti dobrih 100 milijard evrov, kar je več kot 44 milijard v Luksemburgu. "Nizozemska je največji davčni paradiž za izogibanje davkom v Evropi," je prepričan Sven Giegold, finančni strokovnjak iz nemške stranke Zelenih.
Po oceni Die Zeita dežela polderjev in mlinov na veter ni samo največja davčna oaza na stari celini, ampak na vsem svetu. Samo v enem letu med svetovnimi koncerni in njihovimi nizozemskimi finančnimi holdingi poteka denarni tok v višini osem tisoč milijard evrov, kar je desetkrat več, kot je nizozemski letni bruto domači proizvod.
Amsterdam in 12 tisoč t. i. podjetij s poštnim nabiralnikom
V Amsterdamu in njegovi okolici je okoli 12 tisoč "posebnih finančnih ustanov" – tako jim uradno pravi nizozemska centralna banka, gre pa za t. i. podjetja, ki imajo le poštni nabiralnik. Starbucks, Ikea, Google, Volkswagen in drugi mednarodni koncerni imajo na Nizozemskem svoje "posebne finančne ustanove", a le redki imajo v njih zaposlenih večje število sodelavcev.
Tudi pevec skupine U2 Bono Vox, ki sicer vedno rad kritizira nepravičnost in krivice, ki se dogajajo po svetu, ima na Nizozemskem "posebno finančno ustanovo". Podjetjem in posameznikom, ki se želijo izogniti plačevanju davkov, je sicer v nizozemski davčni oazi na voljo vojska davčnih svetovalcev, pravnikov in bankirjev.