Petek, 22. 8. 2014, 13.56
8 let, 7 mesecev
Zakaj islamisti obglavljajo?
Za vzpostavljanje stanja groze in strahu zdaj ni več dovolj, da se nastavljajo avtomobili bombe in ugrabljajo letala – treba je prikazati obglavljenje.
Eden izmed fenomenov, ki Islamistično državo razlikuje od drugih terorističnih skupin, je namreč izjemno premišljen piar, popolno obvladanje interneta in komuniciranja z različnimi javnostmi prek različnih kanalov medmrežja. Poleg tega pa natančno poznavanje tega, kaj Zahodnjakom nažene strah v kosti.
Obglavljanje je že tako. V evropskem kolektivnem spominu je obglavljanje povezano z udorom Turkov. Ti so sekali glave in jih natikali na kole, pa naj so bili to srbski kralji tako kot v kosovski bitki ali navadni državljani. Obglavljenje so v času Turkov razvili v najbolj razširjeno kazen, med najbolj znanimi otomanskimi odsekanimi glavami pa je glava bizantinskega kralja ob padcu Konstantinopla, ko so odsekano trofejo poslali na turnejo po mestih sultanata.
Obglavljenje kot kazen, ki ima tudi namen vzbujanja groze, pa je v zgodovini veliko pogostejše, kot se nam zdi. Konec koncev so obglavili tudi Janeza Krstnika in mnogo stoletij pozneje škotsko in francosko kraljico. Pa vendar so obglavljenja, ki jih izvajajo islamisti, za odtenek drugačna. Pri tem se namreč sklicujejo na zgodovino in vero.
Radikalni islamski teologi ta verz razumejo kot licenco za obglavljenje vsakega nasprotnika. Z vojaško doktrino radikalcev, da ni nobenih vojnih ujetnikov, to zapečati usodo vsakega ujetega "nevernika". Pri tem se sklicujejo na zgodovinske primere in segajo zelo daleč nazaj, na primer do Mohameda, ki je ukazal obglaviti sedemsto moških (in eno žensko) židovskega plemena Banu Qurayza, ki naj bi v Medini kovali zaroto proti njemu.
In zgodovinskih primerov je še veliko. Leta 1086 so arabski zavojevalci Pirenejskega polotoka obglavili 24 tisoč Kastiljcev, njihova telesa zbrali na kup, s katerega je mujezin klical k molitvi, njihove glave pa poslali v vsa mesta Pirenejskega polotoka kot opozorilo, kaj se bo zgodilo z neverniki, če se bodo upirali.
Obglavljanje je tudi že dolgo znano kot orožje ekstremističnih skupin, recimo mahdistov, gibanja, ki zagovarja, da bo pred koncem sveta prišel Mahdi, neke vrste odrešitelj, ki bo po svetu vzpostavil islamsko državo. Vsakokrat ko vzplamti mahdistično gibanje, padajo glave. Prvič se je to zgodilo pred petsto leti v Indiji, najodmevnejši pa je primer iz 19. stoletja, ko so mahdisti obglavili britanskega generala v Sudanu. Opis umora je tedaj strašil po Evropi tako kot danes videoposnetki.
Od tedaj je bilo prikazovanje posnetkov usmrtitev orožje islamistov. V Iraku so posneli usmrtitve Američanov Nicholasa Berga, Jacka Hensleyja in Eugena Armstronga, poleg tega pa še žrtve drugih nacionalnosti: Turka, Egipčana, Korejca, Bolgara, Nepalca in Britanca. V Savdski Arabiji so islamisti umorili ameriškega podjetnika Paula Johnsona, njegovo glavo pa shranili v zamrzovalniku v skrivališči Al Kaide.
A namen objavljanja teh posnetkov je le en – izzvati strah. V tem so islamisti ISIS odlični. Ko je bilo treba ustrahovati Iračane, so objavili posnetek poboja 1.400 iraških vojakov, večinoma najstnikov, ki so jih gnali do jarka, jih polegli v vrsto in drugega za drugim ustrelili, medtem ko so prestrašeni fantje moledovali za življenje.
Izdelali so celo enourni film, kjer prikazujejo svoja grozodejstva od ugrabitev, eksplozij avtomobilskih bomb, umorov do pobojev iraških vojakov. Med najbolj grozljivimi je prikaz očeta, lokalnega vojaškega poveljnika, ki skupaj s sinovoma kopljejo svoje lastne grobove. Ob tem poveljnik izjavi: "Vsem bi svetoval, da se ne upirajo. Poglejte me, kopljem si grob. Vsakogar lahko dobijo."
A na drugi strani mediji povsod po svetu objavljajo vse bizarnosti, ki jih objavljajo na teh profilih, od očetov, ki svoje sinove fotografirajo z odsekanimi glavami, do zdaj že slavnega džihadista, ki ima rad mačke in jih fotografira ob orožju.
Nekajkrat se je že izkazalo, da so posnetki skonstruirani prav z namenom razširjanja propagande strahu. Tako je bila na primer objavljena fotografija moškega, ki objema šestletno deklico, s pripisom, da je to njegova žena. Fotografija je dolgo krožila po medmrežju in medijih kot prikaz krutosti ISIS, a se je izkazalo, da gre za fotografijo iz tekmovanja v recitiranju Korana v severni Siriji in da je deklica tekmovalka, moški pa voditelj prireditve, ki jo tolaži, ker se je med recitiranjem zmotila.
Veliko prahu je dvignila tudi fotografija ameriškega senatorja Johna McCaina v Siriji s pripisom, da je na sliki z vodjo ISIS Abujem Bakrom Al Baghdadijem. Izkazalo se je, da je moški na sliki ob senatorju ameriški prevajalec in aktivist palestinskega rodu, ki je pozneje na svojem profilu na Facebooku zapisal, da je velik nasprotnik islamistov in da se mu zdi grozno, da se je njegov obraz uporabil za tako manipulacijo.
A to ne bo ustavilo razširjanja grozljivih posnetkov zločinov. Časi, ko je Osama grozeče žugal s prstom na videokaseti, dostavljeni Al Džaziri, so že zdavnaj minili. Zdaj lahko vsak džihadist seka glave na vašem telefonu.