Torek, 23. 12. 2014, 11.58
9 let
Zahodni novinar na ozemlju Islamske države

Zahodni novinarji se nekako izogibajo ozemlja, ki ga nadzoruje Islamska država. Eden pa je kljub temu bil tam. 74-letni nemški novinar Jürgen Todenhöfer je po mesecih pogajanj z voditelji ISIS dobil dovoljenje, da deset dni biva na njihovem ozemlju. Za nemški portal Der tz je dejal, da ga je pred odhodom in med pogajanji najbolj skrbelo, da bo končal tako kot drugi ujeti zahodni novinarji – obglavljen: "Med pogajanji je bila moja poglavitna skrb, kako bi se lahko izognil taki usodi."
Njegovo sporočilu svetu je: Islamska država je precej močnejša in bolj nevarna, kot si lahko predstavlja kdorkoli na Zahodu. Kot trdi, je lahko neposredno opazoval borce Islamske države in pri tem opazil "skoraj ekstatično navdušenje, ki ga nisem srečal v nobeni drugi vojni".
In v svoji 50-letni novinarski karieri je videl že mnogo vojn. Na svoji spletni strani je objavil fotografije borcev, oboroženih z nemškim orožjem Heckler & Koch MG3 in pripisom: "Nekega dne bi lahko te nemške MG-je uperili neposredno na nas."
Po njegovem pričevanju mesto deluje nenavadno normalno. "Iz mesta so izgnali 130 tisoč kristjanov, šiiti so pobegnili, veliko ljudi so pobili. Zdaj mesto deluje stabilno pod strogimi pravili islamistov. Mnogim je všeč stabilnost, ki so jo prinesli v mesto," je Todenhöfer dejal v intervjuju za CNN, a dodal: "Seveda so prestrašeni, saj so kazni za kršenje pravil Islamske države hude."
V Mosulu poskušajo vzpostaviti institucije državne oblasti. Sicer je res, da morajo vse trgovine zapreti v času molitev, a imajo sistem socialne pomoči in šol. Kot pravi, je presenečen videl tudi načrte za šolanje deklet.
Obiskal je tudi hiše, kjer se zbirajo rekruti. Kot je dejal za CNN, je vsak dan prišlo vsaj 50 novih borcev. "Nisem mogel verjeti, kakšen žar so imeli v očeh. Kot da bi prišli v obljubljeno deželo, prepričani, da se borijo za pravo stvar." Med rekruti so bili tudi borci iz ZDA in Evrope. "To niso bili neumni ljudje. Eden izmed njih je pravkar končal študij prava, imel je dobro ponudbo za delo, a jo je zavrnil, da se je prišel borit," je opisal novinar.
Srečal je tudi borca, ki gre v vsako bitko opasan s samomorilskim pasom. Kot je dejal, je predebel, da bi lahko ušel, če bi bilo to treba, zato se bo raje razstrelil skupaj z nasprotniki, kot pa da bi ga ujeli.
Novinar je v intervjuju za RTL dejal, da je "to načrtovanje največjega verskega čiščenja v človeški zgodovini".
Prav tako je srečal otroke vojake. Trinajstletniki so ponosno držali kalašnikovke in trdili, da so se že borili. V intervjujih je spraševal tudi o obglavljanju in zasužnjevanju. "Zasužnjevanje je znak napredka," mu je zatrdil eden od sogovornikov, predstavnik vodij Islamske države: "Zasužnjevanje nam je v veliko pomoč, in to bomo delali še naprej. Prav tako obglavljali. To je del naše vere. Mnogo sužnjev je prestopilo v islam in so bili osvobojeni."
Tam je strnil tudi svoje prve vtise. "Islamska država je gibanje, ki ima učinek jedrskega cunamija," je zapisal. Prepričan je, da je to trenutno največja grožnja svetovnemu miru, precej večja kot ponovna hladna vojna.
"Zdaj plačujemo ceno za neumnost Busheve vojne v Iraku. Zahod preprosto nima koncepta, kako bi lahko rešil napako," je zapisal. Meni tudi, da islamistov ne more ustaviti Zahod, temveč jih lahko ustavijo le zmerni sunitski Arabci: "Če želiš premagati sovražnika, ga moraš poznati."