Četrtek,
16. 1. 2014,
16.08

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

zapor ZDA

Četrtek, 16. 1. 2014, 16.08

8 let, 7 mesecev

V ZDA za ukraden kos pice v dosmrtni zapor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Številne Američane, ki so jih večkrat zapored zasačili z majhnimi količinami droge, so tamkajšnje sodne oblasti strpale v zapor, pogosto se zdi, da so pri tem stran vrgli tudi ključ.

"Imajo ga za nevarnega kriminalca," pravi obupana Judith Minor, mama Rickyja, ki je pred 13 leti poniknil v ameriškem zaporniškem kolesju. Toliko časa je namreč že minilo od dne, ko se je znašel za rešetkami v mestu Yazoo City v ameriški zvezni državi Misisipi. Razlog? V obdobju, ko je padel v oči tamkajšnji policiji, je imel pri sebi drogo v vrednosti nekaj evrov. Kazen? Dosmrtni zapor brez možnosti pomilostitve.

Ne gre za osamljen primer V tem primeru pa ne gre za osamljeni primer v ameriškem pravosodnem sistemu, pišejo pri Deutsche Welle (DW). Lahko je govora o paru nogavic, kosu pice … Številni majhni lopovi služijo drakonske kazni, še pišejo pri DW. Ricky Minor je imel ob prijetju pri sebi en gram metamfetamina. Zdaj je v družbi okoli 3.300 ljudi, ki bodo za rešetkami ostali do konca življenja, in to kljub dejstvu, da so bili obsojeni za manjše in nenasilne prekrške v državi, ki se sama rada okliče za "deželo svobodnih".

"Obstaja tudi na tisoče drugih posameznikov, ki najbrž nikoli več ne bodo okusili svobode. Niso bili sicer obsojeni na dosmrtni zapor, a so njihove možnosti za izpustitev razmeroma majhne," pravi Jennifer Turner iz organizacije American Civil Liberties Union (ACLU).

Po navedbah omenjene organizacije je treba razloge za takšen položaj iskati v zakonodaji, ki so jo v zadnjih 40 letih sprejeli kot del vojne proti drogam. Zakonska ureditev pogosto deluje po načelu "prvič, drugič, tretjič in konec". Posameznik, ki so ga s še tako majhnim prekrškom zasačili v tretje, se bo nato težko izognil dolgemu času, ki ga bo moral odslužiti v zaporniškem sistemu. Pri tem je še posebej sporno, da gre lahko za kazni, ki jih je posameznik pridelal skozi več desetletij in celo za časa mladoletnosti.

"Moje roke so zvezane, nimam nadzora nad kaznijo, ki vam jo bom naložil," naj bi Minorju, precej iskreno, dejal sodnik. "Ne zaslužiš si dosmrtnega zapora," mu je še dejal po poročanju DW.

Začaran krog Po navedbah ACLU je na zvezni ravni med takšnimi zaporniki kar 65 odstotkov Afroameričanov, v zvezni državi Louisiani pa je takšnih celo 91 odstotkov primerov. "Gre za začaran krog revščine, kriminala in pasti zaporniškega sistema, v katerega se ujame vse preveč Američanov," pravi državni tožilec Eric Holder, ki namerava prenoviti pravosodni sistem, s čimer naj bi v prihodnje iz zaporov izpustili tiste, ki tam sedijo zaradi manjših prestopkov s področja prepovedanih drog.