Sreda,
11. 2. 2009,
19.46

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 11. 2. 2009, 19.46

8 let, 9 mesecev

V Prištini oblikovan Varnostni svet Kosova

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Prištini so ob prisotnosti najvišjih predstavnikov kosovskih oblasti ter predstavnikov mednarodnih in diplomatskih misij na Kosovu oblikovali Varnostni svet Kosova.

Ta naj bi v sodelovanju s kosovskim predsednikom pripravljal varnostno strategijo Kosova, poleg tega pa naj bi imel svetovalno vlogo pri varnostnih vprašanjih. Varnostnemu svetu bo predsedoval Thaci Oblikovanje varnostnega sveta je v skladu s kosovsko ustavo in načrtom mednarodnega posrednika Marttija Ahtisaarija. Svetu bo predsedoval kosovski premier Hashim Thaci, med njegovimi člani pa bodo oba Thacijeva namestnika ter ministri za varnost, notranje zadeve, finance, gospodarstvo in manjšine. Med člani sveta ne bo predstavnikov mednarodne skupnosti na Kosovu, vendar pa naj bi bili ti povabljeni na vse seje sveta.

Svetovalno vlogo v svetu naj bi imeli direktor kosovske obveščevalne agencije, ostali člani kabineta kosovskega predsednika, svetovalci premiera za varnostno politiko, generalni direktor kosovske policije in direktor kosovske carinske službe.

Thaci: Ta institucija je za Kosovo življenjskega pomena Svet se je že sešel na ustanovni seji, na kateri so bili poleg članov sveta navzoči še kosovski zunanji minister Skender Hiseni, poveljnik kosovskih varnostnih sil Sulajman Suljimi, generalni direktor kosovske policije, direktor kosovske obveščevalne agencije, predstavniki misije EU na Kosovu Euleks ter številni tuji diplomatski predstavniki na Kosovu. Thaci je ob tem poudaril, da gre za institucijo, ki je za Kosovo "življenjskega pomena", delovala pa bo na ozemlju celotne države. Svet naj bi pripravljal načrte za delovanje policije in carinske službe ter politiko nacionalne varnosti, v primeru izrednega stanja pa bi ob odobritvi predsednika Kosova lahko v imenu vlade prevzel tudi izvršne dolžnosti.

Feith Kosovo poziva k boju proti kriminalu in korupciji Posebni predstavnik EU na Kosovu Pieter Feith je medtem dejal, da mora Kosovo v boju proti organiziranemu kriminalu in korupciji ter pri podpori demokraciji storiti več. Obenem je v nagovoru pred odborom Evropskega parlamenta za zunanje zadeve Srbijo pozval, naj spodbudi Srbe na Kosovu k boljšim odnosom z albansko večino.

Priština Srbe pozvala, naj se pridružijo varnostnim silam Odnosi med Srbi na severu Kosova in Albanci so skoraj leto dni po razglasitvi kosovske neodvisnosti od Srbije še vedno napeti. V torek je več tisoč Srbov v Kosovski Mitrovici protestiralo proti kosovskim varnostnim silam, ki so bile oblikovane konec januarja, in od mednarodne skupnosti zahtevalo, da te sile kosovskih Albancev razpustijo. Kosovski voditelji so nato Srbe pozvali, naj se pridružijo novim varnostnim silam, ki bi morale biti večetnične, vendar pa jih za zdaj sestavljajo predvsem Albanci. "Pozivam vse Srbe na Kosovu in druge državljane Kosova, naj bodo pomemben faktor pri stabilnosti države," je dejal predsednik Kosova Fatmir Sejdiu.

Tako Thaci kot Sejdiu sta Srbe na severu Kosova, potem ko so ti na torkovih protestih grozili z napadi na carinske kontrole na srbsko-kosovski meji, tudi pozvala, naj ne grozijo z destabilizacijo območja in naj raje prispevajo k stabilnosti Kosova.

Incident na severu Kosova Skupina Srbov je sicer pripadnikom mirovnih sil zveze Nato na Kosovu (Kfor) poskušala preprečiti rekrutiranje novih članov varnostnih sil v pretežno srbski vasi Grabovac na severu Kosova. Obkolili naj bi njihova vozila in jih prisilili, da jih zapustijo. Tiskovni predstavnik Nata Adriano Graziani je potrdil, da se je okrog njihovih enot zbrala skupina Srbov, zanikal pa je, da bi prišlo do nasilja.