Petek,
6. 3. 2009,
8.18

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 6. 3. 2009, 8.18

8 let, 9 mesecev

V Kaliforniji razpravljajo o homoseksulnih porokah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Vrhovno sodišče v Kaliforniji je sredi demonstracij nasprotnikov in zagovornikov začelo obravnavo primera prepovedi homoseksualnih porok, ki so jo lani novembra na referendumu potrdili volivci države.

Vrhovno sodišče ameriške zvezne države Kalifornije je v četrtek sredi demonstracij nasprotnikov in zagovornikov začelo obravnavo primera prepovedi homoseksualnih porok, ki so jo lani novembra na referendumu potrdili volivci države. Kalifornijski volivci so prvič na referendumu že leta 2000 potrdili ustavni amandma, ki definira poroko kot zvezo med moškim in žensko. Vrhovno sodišče države je lani tesno s štiri proti tri odločilo, da je to neustavno, ker zanika enake državljanske pravice vsem državljanom. Nasprotniki pravice do porok med homoseksualci so se hitro organizirali in pripravili referendumsko vprašanje o tem, ki je uspelo z 52 odstotki podpore.

Kaj je pomemnejše - volja večine ali pravica manjšine? Uspeh referendumskega vprašanja je presenetil zagovornike pravic homoseksualcev, ki so začeli z demonstracijami in sprožili bojkot proti vsem, ki so pomagali financirati kampanjo proti njihovi poroki. Začele so se tudi tožbe in zadeva je spet pred vrhovnim sodiščem države, ki se mora odločiti, ali je pomembnejša volja večine ali pravica manjšine do poroke. Sodišče ima za odločitev 90 dni časa.

Nasprotnike porok med homoseksualci pred sodiščem zastopa slavni Ken Starr, nekdanji predsednik in dekan konservativne kalifornijske pravne šole Pepperdine, ki je v 90. letih preganjal predsednika Billa Clintona in ga ujel pri laži, ko je zanikal zunajzakonsko razmerje s pripravnico Monico Lewinsky. Starr je vztrajal, da je pomembnejša referendumska odločitev ljudi, zagovornica druge strani Shannon Minter pa je trdila, da referendumska odločitev homoseksualce potiska v položaj drugorazrednih državljanov.

Je 18.000 porok med homoseksualci razveljavljenih? Sodišče mora sicer razjasniti nekaj vprašanj, med njimi tudi to, kaj storiti z okrog 18.000 porokami med homoseksualci, ki so se zgodile v nekaj mesecih od odločitve sodišča, da jih dovoli, do referenduma, ki jih je prepovedal. Starr je trdil, da je referendum poroke razveljavil za nazaj. Medtem ko so pravniki znotraj sodišča prepričevali sodnike, pa so pred sodiščem potekale demonstracije ene in druge strani.