Silovita eksplozija pred močno varovanim hotelom Marriott v središču Islamabada, ki je v soboto pretresla Pakistan, je terjala več kot 50 življenj in 266 ranjenih.
Pred vhodom v močno zavarovan hotel Marriott v središču pakistanske prestolnice Islamabad je v soboto odjeknila silovita eksplozija, v kateri so bila poškodovana tudi okoliška poslopja. Povzročil jo je samomorilski napadalec, ki je s tovornjakom, napolnjenim s 600 kilogrami razstreliva, zapeljal v strogo varovan kompleks, še posebej priljubljen med tujci in pakistansko elito.
Voznik je poskušal zapeljati v preddverje hotela
Kot razkrivajo posnetki, ki jih je predstavil predstavnik pakistanskega notranjega ministrstva Rehman Malik, je voznik najprej predrl prvo varnostno oviro pri dostopu na parkirišče hotela. Nato je želel zapeljati v preddverje hotela, kar pa mu je preprečila druga kovinska ovira, ki se dvigne vedno, ko vozilo zapelje v ta močno varovan kompleks.
Ker varnostniki ovire niso hoteli spustiti, se je voznik nato razstrelil in z manjšo eksplozijo povzročil ogenj v voznikovi kabini. Požar so varnostniki sprva skušali pogasiti, toda nekaj minut za tem je odjeknila še druga, tokrat silovita eksplozija, ki je opustošila hotel. Posnetek se na tem mestu zaradi uničene kamere tudi zaključi, je še povedal Malik.
Hotel je bil že dvakrat prej tarča terorističnega napada
Gasilci so se nato celo noč s sobote na nedeljo borili z ognjem, ki je zajel ogromen hotelski kompleks z več kot 300 sobami. Reševalci so celo nedeljo nadaljevali tudi s preiskovanjem ruševin hotela, ki je bil v siloviti eksploziji in kasnejšem požaru skorajda uničen. Hotel je bil sicer doslej že dvakrat tarča terorističnega napada - leta 2004 in 2007.
Med mrtvimi tudi češki veleposlanik
Kot so sporočili s češkega zunanjega ministrstva, je med mrtvimi tudi češki veleposlanik v Pakistanu Ivo Zdarek. Pred tem je češki diplomat v Islamabadu povedal, da je veleposlanik po napadu poklical na veleposlaništvo in prosil za pomoč, od takrat pa z njim niso več vzpostavili stika. Po poročanju češke televizije CT 24 je policija že našla njegovo truplo.
Za napad krivijo upornike, povezane z Al Kaido
Za napad sicer ni prevzel odgovornosti še nihče, a Malik je s prstom pokazal na Al Kaido. Kot je povedal, odgovorni za napad prihajajo s plemenskih območij na severozahodu Pakistana, kjer se ob meji z Afganistanom skrivajo islamistični uporniki, povezani z Al Kaido. Ta je bila letos odgovorna za več bombnih napadov po vsem Pakistanu, ki so terjali že več kot 1300 življenj.
Zardari: Terorizem je rak Pakistana
Do napada je prišlo malo po tem, ko je novi pakistanski predsednik Asif Ali Zardari prvič nagovoril parlament. V televizijskem nagovoru po eksploziji je nato izrazil odločenost Pakistana premagati terorizem. "Terorizem je rak Pakistana. Odločeni smo, po božji volji, da bomo državo očistili tega raka," je po napadu povedal predsednik Pakistana, ki je tesen zaveznik ZDA pri boju proti terorizmu. Dodal je še, da jih od tega ne bodo odvrnili "ti strahopetci".
Napad, v katerem je med drugim umrl tudi ameriški državljan, so ostro obsodile tudi ZDA. Predsednik George Bush je ob izrazil tudi sožalje in dejal, da napad opominja na "še vedno trajajočo grožnjo, s katero se soočajo Pakistan, ZDA in vsi tisti, ki se zoperstavljajo nasilnemu ekstremizmu". Obenem je Bush izrazil popolno podporo pakistanski vladi in ljudem, ki se "spoprijemajo z velikimi gospodarskimi izzivi, pa tudi s terorizmom".
Tudi v Evropski uniji so ob tragičnem dogodku izrazili osuplost in pakistanskim oblastem zagotovili, da jim bo EU v boju proti terorizmu stala ob strani bolj kot kdajkoli. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je medtem napad označil za "podlega" in poudaril, da nihče ne more opravičiti odločitve, da za žrtve izbere civiliste. V imenu vseh držav članic zveze Nato je napad obsodil in sožalje družinam žrtev izrekel tudi njen generalni sekretar Jaap de Hoop Scheffer.
V ostrih obsodbah so se pridružile tudi sosednje države Pakistana - Indija, Afganistan, Kitajska in Iran, kot tudi Rusija in evropske države, med njimi Nemčija, Francija Velika Britanija, Italija in Španija.