Petek,
21. 12. 2007,
12.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 21. 12. 2007, 12.11

8 let, 8 mesecev

V Belgiji zaprisegla začasna vlada

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Pred belgijskim kraljem Albertom II. je danes zaprisegla vlada začasnega premiera Guyja Verhofstadta, s čimer se je vsaj za nekaj časa končala več kot pol leta trajajoča politična kriza v državi.

Začasna vlada, ki jo sestavlja pet strank, bo Belgijo predvidoma vodila do 23. marca, njena glavna naloga pa bo sprejemanje proračuna za leto 2008. V njej je zastopan celoten politični spekter v državi, od socialistov do konservativcev, kot tudi obe jezikovni skupini, flamska in valonska. Dogovor o oblikovanju začasne vlade so stranke dosegle v noči na sredo. Vlado čaka veliko dela Poleg proračuna in drugih gospodarskih in socialnih vprašanj, s katerimi se v državi niso ukvarjali že več kot šest mesecev, bo moral Verhofstadtov kabinet pripraviti tudi osnutek reforme ustave, s katero naj bi Flandrija in Valonija dobili večjo samoupravo.

Belgija skoraj 200 dni brez vlade Po junijskih parlamentarnih volitvah je bila Belgija brez vlade skoraj 200 dni. Začasna vlada bo vodenje države konec marca predvidoma prepustila zmagovalcem volitev, liberalcem in krščanskim demokratom, ki naj bi do takrat končno uspeli premostiti razlike glede vprašanja večje avtonomije regij.

Flandrija na severu države, kjer živi približno 60 odstotkov Belgijcev, je ena od najbolj bogatih regij zahodne Evrope, Valonija s francosko govorečimi prebivalci, pa ena izmed najbolj revnih. Številni Flamci verjamejo, da se njihovi davki - eni najvišjih v Evropi - v preveliki meri porabljajo za velikodušen socialni sistem v Valoniji.