Nedelja,
28. 9. 2008,
8.00

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 28. 9. 2008, 8.00

8 let, 6 mesecev

V Avstriji zmaga SPÖ, slavi pa skrajna desnica

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Predčasne parlamentarne volitve v Avstriji so postregle z zgodovinsko najslabšim izidom obeh največjih strank, socialdemokratov (SPÖ) in ljudske stranke ÖVP, ki sta sicer obdržali prvi dve mesti.

Slavita predvsem skrajno desničarski FPÖ in BZÖ, saj so jima volivci namenili občutno več glasov kot na zadnjih volitvah leta 2006.

SPÖ je dobila 30 odstotkov Po 93 odstotkih preštetih glasov naj bi vladajoči SPÖ dobili 30 odstotkov glasov ali 59 sedežev v parlamentu, njihova dosedanja koalicijska partnerica ÖVP pa 25,8 odstotka glasov ali 51 sedežev, kažejo neuradni rezultati, objavljeni na spletni strani avstrijskega notranjega ministrstva.

Obe zmagovalni stranki še nikoli tako slabo

Obe najmočnejši stranki sta tako dosegli najslabši rezultat v povojni zgodovini volitev. Na zadnjih volitvah leta 2006 je SPÖ podprlo dobrih 35 odstotkov volivcev (68 sedežev v parlamentu) ali pet odstotkov več kot tokrat. Še slabše jo je odnesla ÖVP, ki je na zadnjih volitvah dobila dobrih 34 odstotkov glasov (66 sedežev) oziroma okoli 8 odstotkov več kot tokrat.

Projekcije so skrajni desnici napovedovale še več Prve projekcije volilnih izidov so celo napovedovale, da bodo skrajno desničarski svobodnjaki (FPÖ) in Zavezništvo za prihodnost Avstrije (BZÖ) v parlamentu skupaj dobili več mandatov kot SPÖ. Po preštetih 93 odstotkih glasov pa naj bi svobodnjaki dobili 18,2 odstotka glasov, kar pomeni 35 sedežev v parlamentu, BZÖ pa 9,8 odstotka oziroma 19 sedežev, torej imata stranki skupaj manj mandatov kot zmagovita SPÖ. Na skrajni desnici kljub temu slavijo: FPÖ bo imela, kot kaže, v novem sklicu parlamenta 14 sedežev več kot doslej, BZÖ pa dodatnih 12 sedežev.

Voukovemu Liberalnemu forumu ni uspelo

Volilna udeležba je bila okoli 72-odstotna, kar je nekoliko manj kot na zadnjih volitvah leta 2006. V parlament so se prebili le še Zeleni z 9,9 odstotka glasov, kar jim prinaša 19 sedežev ali dva sedeža manj kot doslej. Preboj pa ni uspel Liberalnemu forumu, pri katerem se je za vstop v parlament potegoval tudi predstavnik koroških Slovencev Rudi Vouk.

Vouk: Porast skrajne desnice v Avstriji alarmanten in šokanten Vouk je možnost, da bi FPÖ in BZÖ lahko skupaj postali najmočnejša sila v Avstriji, označil kot alarmantno in šokantno. Kaj takega se v državi, kot je Avstrija z njeno zgodovino, kratkomalo ne sme zgoditi, je opozoril. "To je jasen poziv vsem političnim silam, da morajo temeljito spremeniti politiko," je prepričan Vouk. "Če imamo razmere, ko najmočnejša politična sila postane skrajna desnica, potem je potrebno politično proti temu storiti, kar se le da," je še dejal. Zato Vouk Liberalnemu forumu svetuje, naj kljub neuvrstitvi v zvezni parlament nadaljuje pot, ki jo je začrtal tudi z vključitvijo kandidata narodne manjšine na svojo listo.

Sestavljanje nove vladne koalicije težavno

Po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA bo sestavljanje nove vladne koalicije težavno, možnost nove velike koalicije med SPÖ in ÖVP, ki sta doslej vladali državi, pa naj bi bila bolj ali manj izključena.

Gusenbauer pričakuje, da bo mandatar Faymann Pri SPÖ so prve rezultate sprejeli z mešanimi občutki. Medtem ko so zadovoljni s prvim mestom, pa so izrazili veliko zaskrbljenost zaradi porasta podpore skrajni desnici. Dosedanji kancler Alfred Gusenbauer je dejal, da so volivci s svojim glasovanjem izrazili jasen protest, vseeno pa pričakuje, da bo mandat za sestavo nove vlade dobil strankin kandidat Werner Faymann. V SPÖ sicer izključujejo možnost koalicije z FPÖ ali BZÖ.

Pröll: Za ÖVP je to grenak katastrofalen poraz

Precej večje razočaranje vlada pri ÖVP. Okoljski minister Josef Pröll je tako strankin rezultat označil kot "grenak katastrofalen poraz". Kljub temu je generalni sekretar ÖVP Hannes Missenthon izključil možnost odstopa, pa tudi možnost odstopa strankinega voditelja Wilhelma Moltererja.

Strache je napovedal naskok na kanclerski položaj Povsem drugačno je vzdušje pri svobodnjakih. Njihov vodja Heinz-Christian Strache je celo napovedal naskok na kanclerski položaj. Ob tem je spomnil, da je bil tudi nekdanji kancler Wolfgang Schüssel imenovan na ta položaj kljub dejstvu, da se je njegova stranka uvrstila šele na tretje mesto. Svobodnjaki so sicer izrazili željo po dvostrankarski koaliciji, edina stranka, s katero je ne bi sestavljali, pa je SPÖ.

Haider se je pripravljen pogajati za vstop v vlado

Tudi vodja BZÖ, koroški deželni glavar Jörg Haider, je že izrazil pripravljenost na pogajanja o vstopu v vlado. Sicer pa je o rezultatih predčasnih volitev menil, da so volivci pokazali, da si ne želijo nove velike koalicije med SPÖ in ÖVP.