Sreda,
15. 5. 2013,
19.43

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 15. 5. 2013, 19.43

9 let, 2 meseca

Turčija želi ostrejše posredovanje ZDA v Siriji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Analitiki pred srečanjem Baracka Obame in Recepa Tayyipa Erdogana, ki bo potekalo v Beli hiši, poudarjajo, da imata ZDA in Turčija kljub dobrim odnosom drugačen pogled na reševanje sirske krize.

Turčija sicer velja za redkega ameriškega zaveznika v muslimanskem svetu, kljub temu pa se pogledi glede reševanja krize v Siriji med obema sogovornikoma precej razlikujejo. Medtem ko se Erdogan zavzema za aktivnejšo pomoč sirskim upornikom pri rušitvi režima tamkajšnjega predsednika Bašarja Al Asada, pa je Obama glede tega precej bolj zadržan.

Turčija kot most med Washingtonom in muslimanskimi državami Sicer se ameriški predsednik in turški premier strinjata glede splošnih vprašanj in ciljev v Siriji, Iraku in Iranu, prav tako pa se oba strinjata, da se mora Asad po dveh letih nasilja, v katerem je umrlo 70 tisoč ljudi, umakniti s položaja.

Kljub vsemu pa se pri ključnih vprašanjih glede ukrepanja v omenjenih primerih med obema državnikoma rišejo vse večje razlike, poročajo tuji mediji. Do razlik med obema državnikoma tako prihaja, čeprav je Obama turškega predsednika v preteklosti oklical za "most med Washingtonom in muslimanskimi državami".

Bo ameriška administracija nastopila odločneje? Erdogan je v preteklih mesecih že večkrat pozval Washington, naj podpre sirske upornike pri njihovem prizadevanju za odstavitev predsednika Bašarja Al Asada. Ob tem analitiki predvidevajo, da bo Erdogan Obami na tokratnem srečanju predstavil izsledke preiskave, ki naj bi pokazala, da je sirska oblast zoper upornike uporabila tudi kemično orožje. Ali bo to vplivalo na bolj agresivno politiko ameriške administracije, poznavalci razmer niso povedali.

Erdogan si po navedbah tujih medijev prav tako želi večje vpletenosti v izraelsko-palestinski mirovni proces, medtem ko naj bi si, kot poroča Washington Post, v ZDA želeli več tišine s strani Turčije.

"Seveda bo Sirija glavna tema najinega pogovora … Narisali bomo zemljevid. Turčija je bila zaradi vojne v Siriji poškodovana bolj kot katerakoli druga sosednja država," je novinarjem pred odhodom v ZDA med drugim dejal turški premier. Zadnji bombni napad na obmejno turško mesto, ki ga je uradna Ankara pripisala "stari marksistični teroristični organizaciji" – ta naj bi imela neposredno povezavo s sirskim državnim vodstvom –, bo tako prav gotovo zaznamoval pogovore v ameriški prestolnici, saj nedvomno priča, da se je sirsko nasilje že začelo prelivati na ozemlja sosednjih držav.